Zdrowie publiczne w Krakowie
Zdrowie publiczne – studia w Krakowie
Zdrowie publiczne to interdyscyplinarne studia obejmujące zagadnienia zdrowia, populacji i jej ochrony.
Studenci zapoznają się z podstawowymi problemami zdrowia publicznego, poznają zasady realizowania programów zdrowotnych, programów profilaktycznych i edukacyjnych. Uczą się rozpoznawania środowiskowych i biologicznych uwarunkowań zdrowia jednostki i zbiorowości ludzkich.
Studia przybliżają zagadnienia prawa, ekonomii i zarządzania.
Kierunek realizowany jest na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Czym zajmuje się specjalista z zakresu zdrowia publicznego?
Do zadań osoby posiadającej takie wykształcenie może należeć organizacja systemu opieki zdrowotnej, zarządzanie i administracja placówkami służby zdrowia, promocja zdrowia, rozwiązywanie problemów zdrowia środowiskowego, gospodarka farmaceutykami i materiałami medycznymi, informatyzacja oraz problemy upowszechniania informacji w ochronie zdrowia, działalność z obszaru epidemiologii.
Zdrowie publiczne – przedmioty na studiach
W programie kształcenia znajdą się przykładowo: biologia człowieka, środowiskowe uwarunkowania zdrowia, system informacyjny opieki zdrowotnej, polityka społeczna, podstawy ekonomii i finansów, historia i rozwój zdrowia publicznego, wprowadzenie do zarządzania organizacjami i podstawowe techniki zarządcze, organizacja ochrony zdrowia, choroby o znaczeniu społecznym, podstawy prawa w obszarze zdrowia, podstawy epidemiologii, biostatystyka, prawo zdrowia publicznego, metody badań społecznych, promocja zdrowia, ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, informatyka medyczna, polityka zdrowotna, demografia, zarządzanie jednostkami opieki zdrowotnej.
Zdrowie publiczne – rekrutacja w Krakowie
Kandydaci wskazują jeden zdawany na maturze przedmiot, wybrany spośród: biologia, chemia, fizyka, filozofia, geografia, historia, informatyka, język angielski, język polski, matematyka, wiedza o społeczeństwie.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Zdrowie publiczne możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia z tego zakresu i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru w tym roku akademickim.
Zdrowie publiczne – praca po studiach
Absolwenci kierunku mogą pracować przede wszystkim w:
- jednostkach administracyjnych opieki zdrowotnej
- inspekcji sanitarnej
- jednostkach świadczących usługi zdrowotne
- przemyśle farmaceutycznym
- przemyśle medycznym
- organizacjach międzynarodowych
- instytucjach promocji zdrowia, profilaktyki
- organizacjach wdrażających programy ochrony zdrowia.
Czy warto studiować Zdrowie publiczne?
„Patrząc już z kilkunastoletniej perspektywy mogę powiedzieć, że studia na kierunku zdrowie publiczne pomogły mi przede wszystkim zdobyć wiele umiejętności, które teraz doceniam: krytycznego myślenia, organizacji pracy, współpracy w grupie czy poruszania się w gąszczu przepisów prawnych. (...) Warta podkreślenia jest rola praktyk studenckich, gdzie zdobywa się zwykle pierwsze doświadczenia w branży, a także nawiązuje się relacje z potencjalnymi pracodawcami. (...) Obecnie zarządzam przychodnią, co wymaga ode mnie wykorzystywania wielu umiejętności i zdobytych doświadczeń. (...) Na pewno procentuje interdyscyplinarność kierunku zdrowie publiczne.” Arkadiusz Michalak, absolwent kierunku
Zdrowie publiczne – opinie
„Studia na kierunku zdrowie publiczne to jedna z lepszych decyzji jakie podjęłam. Zajmuję się organizowaniem i realizowaniem działań związanych z profilaktyką zdrowotną oraz uczestniczę w opracowaniu programów zdrowotnych w Małopolsce (Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego). (...) Uważam, że wybór tego kierunku to jedna z lepszych decyzji jakie podjęłam. Bycie studentem, a następnie specjalistą zdrowia publicznego to nie tylko zawód, ale przede wszystkim styl życia. Dość częste spotkania z osobami po zdrowiu publicznym utwierdzają mnie w tym przekonaniu.” Adriana Szopa, absolwentka kierunku
***
Może zainteresują Cię także kierunki:
Zdrowie publiczne - zarządzanie w systemie zdrowia
Zdrowie publiczne i epidemiologia
Zarządzanie w ochronie zdrowia
Zarządzanie instytucjami służby zdrowia
Poznaj inne kierunki medyczne
Dowiedz się więcej o studiach medycznych
Fot. Freepik