Dziennikarstwo i komunikacja społeczna w Krakowie
Dziennikarstwo - studia
Dziennikarstwo to studia dla ludzi ciekawych świata, otwartych, komunikatywnych. Osób, które nie tylko widzą więcej, ale chcą się swoimi spostrzeżeniami i przemyśleniami podzielić. Cenna u kandydatów będzie łatwość wypowiedzi, formułowania myśli – umiejętności te szlifowane będą w toku studiów. Dobry dziennikarz musi dobrze pisać i mówić, ale też, a może przede wszystkim – dobrze słuchać.
Zalew informacji, tempo docierania newsów, rozwój nowych mediów – to wszystko pokazuje, jak wielka odpowiedzialność za przekazywaną treść ciąży na dziennikarzu. Nie przypadkowo bowiem media to tzw. czwarta władza. Siła mediów jest tak wielka, że może kształtować społeczeństwo i politykę.
Dziennikarstwo to studia licencjackie I stopnia. Wybrane uczelnie oferują kontynuację kształcenia na magisterskich studiach II stopnia.
Czym zajmuje się dziennikarz?
Zasadniczym zadaniem osoby pracującej w tym zawodzie jest pozyskiwanie informacji, ich weryfikowanie a następnie opracowywanie i udostępnianie w postaci newsów, reportaży, wywiadów, krótkich notatek prasowych. Istotą pracy dziennikarza powinien być obiektywizm i neutralność.
Dziennikarstwo - przedmioty na studiach
W programie studiów znajdą się przykładowo: teoria gatunków dziennikarskich, nauka o komunikowaniu, historia prasy i mediów, stylistyka i kultura języka, media w świecie, prawo prasowe, media w Polsce, public relations, nowe media, geografia polityczna i gospodarcza świata, psychologia społeczna, dziennikarskie źródła informacji, etyka dziennikarska.
Dziennikarstwo - specjalizacje
Powyższe uczelnie oferują różnorodne ścieżki kształcenia. To przykładowo:
- dziennikarstwo
- reklama i PR
- nowe media
- komunikacja polityczna.
- dziennikarstwo 2.0
- public relations
- edukacja medialna
- realizacja radiowo-telewizyjna
- technologia komunikowania i grafika medialna.
- dziennikarstwo radiowe
- dziennikarstwo telewizyjne
- dziennikarstwo internetowe
- dziennikarstwo prasowe.
Dziennikarstwo - rekrutacja
Na uczelniach publicznych uwzględniane są wybrane przedmioty, zdawane na maturze. Uczelnie niepubliczne najczęściej rekrutują na podstawie złożenia wymaganych dokumentów.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Dziennikarstwo możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia dziennikarskie i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Dziennikarstwo - praca po studiach
Ogromny rynek pracy stanowi przestrzeń nowych mediów:
- portale internetowe
- media społecznościowe.
Absolwenci mogą pracować w tradycyjnych mediach::
- radiu
- telewizji
- prasie
- wydawnictwach
- agencjach reklamowych
- działach promocji
- instytucjach społeczno-kulturalnych.
Będą się realizować zawodowo jako publicyści, reporterzy.
Ile zarabia dziennikarz?
Zarobki dziennikarza wahają się średnio od 3000 do 12 000 zł. Kluczowy wpływ na ich wysokość ma doświadczenie, popularność, zakres obowiązków i miejsce pracy.
Czy warto studiować dziennikarstwo?
Zanim wybierzecie krakowską uczelnię, najpierw musicie zdecydować, czy w ogóle warto studiować dziennikarstwo. Może w tych rozterkach pomogą rozważania Anny.
Dziennikarstwo - opinie
Dlatego, że współczesny świat zmienia się z nieprawdopodobnym tempem. Wiek XXI to zdaniem niektórych ''wiek utraty ważności''. Ludzie coraz bardziej odkrywają, że przestają być potrzebni, że mogą ich zastąpić maszyny. Równocześnie obecny czas to czas władzy mediów, postprawdy i fake newsów. Jedyną formą obrony przed tym szaleństwem jest wiedza, czyli świadomość tego, jak świat działa. A uniwersytet jest dokładnie tym miejscem, w którym rozkładamy mechanizmy działania rzeczywistości na czynniki pierwsze. Dr Małgorzata Majewska - Instytut Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej UJ
***
Tutaj znajdziesz informacje o studiach społecznych.
Czytaj opisy kierunków społecznych
Może zainteresują Cię podobne kierunki:
Dziennikarstwo i komunikacja społeczna
Dziennikarstwo i kultura mediów
Dziennikarstwo i zarządzanie mediami
Dziennikarstwo i medioznawstwo