Skandynawistyka: studia filologiczno - biznesowe w Krakowie

Skandynawistyka - studia
Studia na krakowskiej Skandynawistyce oprócz nauki języka, poznawania kultury, literatury czy historii państw Półwyspu Skandynawskiego zawierają elementy nordyckiego modelu biznesu.
Studenci zdobywają dodatkowo umiejętności obsługi narzędzi IT dedykowanych biznesowi, pracy zespołowej, pracy projektowej, analizy informacji i wyciągania wniosków.
Są przygotowywani do pracy w środowiskach i firmach wielokulturowych, których kultura oparta jest o poszanowanie różnorodności czy troskę o środowisko naturalne.
Oferowany tutaj kierunek to Skandynawistyka – studia filologiczno-biznesowe.
Studia realizowane są na poziomie pierwszego stopnia, absolwenci uzyskują tytuł licencjata.
Skandynawistyka - co to za studia?
Skandynawistyka – specjalizacje
Studenci mogą wybrać jedną ze ścieżek kształcenia:
- język norweski
- język szwedzki
Skandynawistyka – przedmioty na studiach
„Na ścieżce norweskiej będziesz intensywnie uczyć się języka norweskiego i angielskiego, poznasz specyfikę współczesnego społeczeństwa norweskiego oraz zdobędziesz wiedzę na temat polsko – norweskiej współpracy gospodarczej. Czeka na Ciebie wiele możliwości rozwoju i praktyk, m. in. w Konsulacie Królestwa Norwegii, szkołach językowych, międzynarodowych firmach czy biurach tłumaczeń. Ponadto, będziesz miał/a możliwość wzięcia udziału w wymianie międzynarodowej oraz kursach wakacyjnych w ramach współpracy z norweskimi uczelniami. Skandynawistyka w WSE stawia na zajęcia praktyczne oraz rozwijanie wiedzy specjalistycznej na przedmiotach takich jak tłumaczenia czy język biznesu” – mówi mgr Karolina Przygodzka, Prodziekan ds. kierunku Skandynawistyka
Wśród przedmiotów znajdą się przykładowo: współczesne społeczeństwo norweskie/szwedzkie i media, polsko-norweska/szwedzka współpraca gospodarcza, życie codzienne Norwegów/Szwedów,
Skandynawistyka – rekrutacja
Kandydaci przyjmowani są na podstawie wyników maturalnych z języka polskiego, języka obcego nowożytnego oraz jednego przedmiotu wybranego spośród: matematyka, j. obcy nowożytny, j. mniejszości narodowej, j. łaciński i kultura antyczna, j. mniejszości etnicznej, j. regionalny, biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, wiedza o społeczeństwie.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Skandynawistykę w innych ośrodkach akademickich możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia filologiczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Praca po Skandynawistyce
Absolwenci kierunku posiadają kompetencje umożliwiające zatrudnienie w sektorze nowoczesnych usług biznesowych, firmach wielokulturowych.
Mogą także podjąć pracę przykładowo w takich miejscach, jak:
- szkoły językowe
- biura tłumaczeniowe
- ambasady i konsulaty
- instytucje, organy i agencje Unii Europejskiej
- media – portale internetowe, media społecznościowe, redakcje gazet, TV, radio – zainteresowane regionem skandynawskim
- instytucje kulturalne współpracujące twórcami ze Skandynawii i promujące kulturę skandynawską
- agencje turystyczne nastawione na klienta ze Skandynawii
- firmy outsourcingowe
Czy warto studiować Skandynawistykę?
Studia na tym kierunku pozwalają poznać jeden z języków skandynawskich z naciskiem na język biznesowy oraz język angielski.
Na osoby pragnące poszerzać swoje pasje i wiedzę na temat Skandynawii czeka koło naukowe Norden.
Kończąc ścieżkę norweską, absolwenci są przygotowani do przystąpienie do państwowego egzaminu – Bergenstesten.
Krakowska Skandynawistyka to jedyny taki kierunek w południowej Polsce.
Skandynawistyka – opinie
To kierunek zarówno dla miłośników Skandynawii, jej walorów przyrodniczych, kulturowych, ale też osób zafascynowanych skandynawskim modelem biznesu. Oprócz poznania wybranych języków tego regionu, studenci będą przygotowani do nawiązywania relacji biznesowych z klientami zagranicznymi i swobodnego poruszania się w środowisku międzynarodowym.
„Ścieżka szwedzka stawia przede wszystkim na intensywną naukę języka szwedzkiego i angielskiego oraz bliższe poznanie Szwecji i jej realiów. Poznasz specyfikę społeczeństwa szwedzkiego, polsko-szwedzkiej współpracy gospodarczej oraz zdobędziesz wiedzę na temat literatury i filmu. Stawiamy na praktyczną naukę języka oraz nowoczesne metody nauczania. Nasi wykładowcy mają bogate doświadczenie – od lat z powodzeniem przygotowują do egzaminów oraz tłumaczą książki. Uczymy z pasją i wiemy, jak to robić!” – informuje mgr Emilia Skrzypiec-Steblik, Prodziekan ds. kierunku Skandynawistyka WSE.
***
Tutaj znajdziesz więcej informacji o studiach filologicznych.
Czytaj opisy kierunków filologicznych.
Inne kierunki studiów o podobnym profilu: