Kierunek lekarski w Krakowie
Kierunek lekarski - studia
Lekarz to zawód prestiżowy, ale też o wielkim zaufaniu społecznym. Idealny kandydat na studia jest osobą odpowiedzialną, cierpliwą, sumienną, o szczególnej empatii i łatwości nawiązywania kontaktów. Powinien się także cechować pewnością siebie, otwartością na ciągłe uzupełnianie wiedzy.
Studia na kierunku lekarskim trwają 6 lat. Ostatnim etapem edukacji jest odbycie stażu, zdanie Lekarskiego Egzaminu Końcowego, po czym można rozpocząć trwającą od 4 do 6 lat specjalizację.
Studia medyczne - specjalizacje
Wybór jest bardzo szeroki, przykładowo są to specjalizacje z zakresu:
- chirurgii
- pediatrii
- ortopedii
- neurologii
- reumatologii
- ginekologii
- urologii
- alergologii
- onkologii
- okulistyki
- medycyny rodzinnej, sportowej
- kardiologii
- hematologii
- psychiatrii czy wielu, wielu innych.
Należy mieć na uwadze, że nabór na wybrane specjalizacje ogłaszany jest w poszczególnych województwach zależnie od zapotrzebowania w danym czasie na lekarzy z określonej dziedziny medycyny.
Kierunek lekarski - przedmioty na studiach
Pierwsze 3 lata studiów obejmują naukę takich dziedzin jak: anatomia prawidłowa, biologia z embriologią, histologia z cytofizjologią, chemia ogólna i organiczna, biochemia, fizjologia, biofizyka, mikrobiologia, immunologia, genetyka, patomorfologia, patofizjologia, farmakologia.
W programie studiów na kierunku lekarskim znajdą się m.in. takie przedmioty, jak: biofizyka, historia medycyny, chemia, biochemia, pierwsza pomoc, histologia z embriologią i elementami cytofizjologii, podstawy biologii molekularnej, etyka lekarska, psychologia lekarska, fizjologia, anatomia radiologiczna, farmakologia i toksykologia, patomorfologia, genetyka, chirurgia ogólna, choroby wewnętrzne.
Od 4 do 6 roku studiów prowadzone jest nauczanie podstawowych dyscyplin klinicznych, tj. pediatria z chirurgia dziecięcą, choroby wewnętrzne, chirurgia, ortopedia i traumatologia, ginekologia i położnictwo, okulistyka, choroby zakaźne, psychiatria, neurologia z neurochirurgią, laryngologia, a także higiena, radiologia, toksykologia kliniczna i środowiskowa, medycyna ratunkowa, zdrowie publiczne, medycyna nuklearna, medycyna pracy i choroby zawodowe, immunologia i mikrobiologia kliniczna.
Po każdym roku studenci odbywają praktyki kolejno z zakresu pielęgniarstwa, chorób wewnętrznych, pediatrii, ginekologii, chirurgii ogólnej, pomocy doraźnej oraz lecznictwa otwartego (lekarz rodzinny). Po uzyskaniu dyplomu studenci otrzymują tytuł zawodowy lekarza.
Studia medyczne - rekrutacja
Rekrutacja do Collegium Medicum UJ odbywa się na podstawie wyników uzyskanych na maturze z biologii, chemii i matematyki.
Kandydaci do Krakowskiej Akademii wybierają dwa przedmioty spośród: biologia, chemia, fizyka, matematyka.
Nawet jeśli ostateczna decyzja o wyborze (lub nie) studiów lekarskich zapadnie dopiero po maturze, warto skupić się na przedmiotach rekrutacyjnych już wcześniej. Przy dużej konkurencji każdy punkt uzyskany na maturze z przedmiotów kwalifikacyjnych może być decydujący.
Szczegółowe zasady rekrutacji na medycynę na innych uczelniach możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia medyczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Praca po medycynie
Po ukończeniu studiów medycznych przyszli lekarze będą pracować w:
- przychodniach
- klinikach
- szpitalach
- sanatoriach
- ośrodkach rehabilitacji
- gabinetach lekarskich
- hospicjach
- stacjach pogotowia ratunkowego
- placówkach naukowo-badawczych.
Ile zarabia lekarz?
Średnie wynagrodzenie lekarzy to nieco ponad 10000 zł. Zależy ono oczywiście od specjalizacji, formy zatrudnienia, liczby dodatkowych dyżurów.
Początkujący lekarze stażyści zarabiają ok. 4500 zł brutto.
Czy warto studiować kierunek lekarski?
O studiach medycznych w CM UJ opowiada student Wydziału lekarskiego.
Studia medyczne - opinie
Tysiące maturzystów chcą zostać lekarzami. Potwierdzają to co roku statystyki. Liczba kandydatów ubiegających się o jedno miejsce na medycynie świadczy o tym, że elitarne studia lekarskie cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem.
***
Tu znajdziesz więcej informacji o studiach medycznych
Przeczytaj opisy kierunków medycznych
Może zainteresują Cię szczególnie kierunki: