Rolnictwo w Krakowie
Rolnictwo – studia
Kierunek obejmuje treści obejmujące produkcję roślinną, ochronę środowiska, biologię i ekonomikę rolnictwa, a także zagadnienia produkcji zwierzęcej, ogrodnictwa, przemysłu spożywczego, melioracji i mechanizacji rolnictwa czy prowadzenia gospodarstwa rolniczego.
Rolnictwo realizowane jest również w języku angielskim – Agriculture.
Dwustopniowe studia kończą się odpowiednio tytułem inżyniera i magistra inżyniera.
Czym zajmuje się rolnik?
Rolnik prowadzi gospodarstwo – hoduje zwierzęta, uprawia rolę, przygotowuje ziemię, opiekuje się plonami, zbiera je i sprzedaje. Wykorzystuje w tym celu nowoczesne maszyny i urządzenia, także specjalistyczne aplikacje. Zakres prac w gospodarstwie rolnym zależny jest od pory roku.
Rolnictwo – przedmioty na studiach
W programie studiów przewidziane są kursy: botanika, ekonomia, matematyka, mikrobiologia, prawo rolne, agroekologia i ochrona środowiska, agrometeorologia, kultura, sztuka i tradycje regionu, technologie informacyjne, chemia, fizyka, genetyka, technika rolnicza, gleboznawstwo, statystyka matematyczna, biochemia, produkcja zwierzęca, organizacja i ekonomika rolnictwa, rachunkowość rolna, hodowla roślin i nasiennictwo, fizjologia roślin, zarządzanie marketingowe w agrobiznesie, chemia rolna, ogólna uprawa roli i roślin, ochrona roślin, ochrona przyrody, szczegółowa uprawa roślin, łąkarstwo, podstawy doświadczalnictwa rolniczego, przechowalnictwo i opakowalnictwo.
Rolnictwo – rekrutacja
Kandydaci uzyskują punkty rekrutacyjne za wyniki maturalne z języka obcego oraz jednego przedmiotu wybranego spośród: biologia, chemia, fizyka, geografia, matematyka.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Rolnictwo realizowane w innych ośrodkach akademickich możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia rolnicze i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Rolnictwo – specjalizacje
Studenci krakowskiego Rolnictwa mogą wybrać specjalności:
- agrobiologia
- agroekonomia
- doradztwo agrotechniczne
- agriculture
Praca po Rolnictwie
Studia przygotowują do pracy w:
- doradztwie rolniczym
- stacjach i firmach hodowlanych
- gospodarstwach rolniczych
- instytutach naukowych
- szkolnictwie
- firmach zajmujących się produkcją i obrotem materiałem nasiennym
Ile zarabia rolnik?
Czy warto studiować Rolnictwo?
„Przekonanie, że studia rolnicze oznaczają pracę na roli, jest błędne. Prowadzenie firmy z naszej branży sprawia, że poznajemy ludzi z wykształceniem rolniczym, którzy piastują bardzo różne stanowiska. Obecnie coraz więcej osób z tytułem inżyniera lub magistra znajduje zatrudnienie w instytucjach bądź agencjach związanych z rolnictwem. Część z nich to posady rządowe w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dobra znajomość języków obcych pozwala na zrobienie kariery także poza granicami kraju, np. w strukturach unijnych związanych z przyznawaniem funduszy. Wiele osób zostaje na uczelniach, prowadząc różnego typu badania np. nad ulepszeniem produkcji rolnej bądź ekologicznymi sposobami pozyskiwania zasobów”. – twierdzą eksperci z firmy zajmującej się dystrybucją maszyn rolniczych.
Źródło: farmtrac.pl
Rolnictwo - opinie
***
Może również zainteresują Was kierunki:
Produkcja i przetwórstwo surowców rolniczych
Przeczytaj więcej to studiach biologiczno-przyrodniczych