Fizyka w Krakowie
Fizyka w Krakowie – studia
W tym artykule zbieramy informacje o zasadach naboru na Fizykę. Dowiesz się, które szkoły wyższe należy wziąć pod uwagę oraz jakie są perspektywy pracy po studiach.
Każdy z oferowanych na krakowskich uczelniach kierunków dotyczy innych aspektów i zastosowań fizyki. Możesz zajmować się zjawiskami fizycznymi występującymi w organizmach na poziomie atomowym, cząsteczkowym, komórkowym, aż po całe populacje.
Będziesz posługiwać się wyrafinowanymi metodami matematycznymi, konstruować modele teoretyczne, opisujące różne zjawiska fizyczne, przewidujące nowe efekty.
Na innym kierunku będziesz łączyć narzędzia fizyki z umiejętnościami praktycznymi przydatnymi w finansach czy branży IT.
Liczba kierunków z obszaru fizyki oferowanych w Krakowie jest imponująca. To jednocześnie pokazuje, jak wiele zastosowań w naszym życiu ma ta dziedzina nauki.
Astrofizyka i kosmologia – tylko studia drugiego stopnia
Biofizyka
Biofizyka molekularna i komórkowa
Fizyka
Fizyka dla firm
Fizyka medyczna
Fizyka techniczna
Geofizyka
Fizyka - specjalności
Na kierunku Fizyka na studiach drugiego stopnia wybrać można:
- fizyka teoretyczna
- fizyka doświadczalna
Na Fizyce technicznej dostępne są:
- modelowanie komputerowe
- nowoczesne materiały i nanotechnologie
Fizyka w Krakowie – rekrutacja
Podczas rekrutacji na UJ uwzględniany jest jeden przedmiot z grupy: chemia, fizyka, informatyka, matematyka. Na Biofizykę można również wybrać biologię.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Fizykę możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje kierunki ścisłe i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Fizyka w Krakowie – perspektyw pracy
Zależnie od ukończonego kierunki, absolwenci mogą przykładowo pracować w:
- laboratoriach
- firmach geofizyczny, górniczych i geologicznych, zajmujących się poszukiwaniem i wydobyciem złóż
- instytutach fizycznych, astrofizycznych i meteorologicznych
- we wszystkich działach gospodarki rynkowej, w których mają zastosowanie: statystyczne przetwarzanie danych, cyfrowe przetwarzanie obrazu, komputerowe modelowanie ośrodków ciągłych
- szkolnictwie
- firmach IT
- bankowości, ubezpieczeniach.
Fizyka - opinie
Aleksandra Bienia, studentka Biofizyki:
„Polecam biofizykę molekularną i komórkową tym wszystkim, którzy nie chcą się ograniczać do jednej specjalności, lecz pragną poszerzyć swoją wiedzę w różnych obszarach. Moim zdaniem najcenniejsze w tych studiach jest to, że mamy możliwość zetknąć się z rozmaitymi zagadnieniami, metodami pracy, technikami badawczymi i w oparciu o ten szeroki obraz podjąć decyzję, co nas najbardziej interesuje i czym chcemy się ostatecznie zajmować. Na uwagę zasługuje też postawa większości wykładowców i prowadzących ćwiczenia, ich otwartość i chęć pomocy. Chyba nigdy nie zdarzyło się, żeby ktoś nie chciał nam udzielić dodatkowych wyjaśnień, gdy coś było dla nas niezrozumiałe”.
Czy warto studiować Fizykę?
Studia na fizyce mogą stanowić solidne fundamenty do dalszego rozwoju zawodowego w innych dziedzinach, takich jak inżynieria, nauki ścisłe, nauki o Ziemi, technologia, informatyka i wiele innych.
Fizyka jest dziedziną nauki, która często wymaga współpracy międzynarodowej. Studiowanie fizyki może dać Ci szansę na pracę w międzynarodowych projektach badawczych i zderzenie z różnorodnymi perspektywami.
Warto jednak pamiętać, że studiowanie fizyki może być wymagające i czasochłonne. Nauka matematyki i fizyki może czasami być trudna, ale jednocześnie może dostarczyć ogromnej satysfakcji w zrozumieniu fundamentalnych praw rządzących wszechświatem.
Zarobki po Fizyce
Zarobki fizyków mogą znacznie się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak stopień wykształcenia, doświadczenie zawodowe, specjalizacja, miejsce pracy, branża, w której pracują, a także kraj, w którym są zatrudnieni. Fizycy pracują w różnych branżach, takich jak badania naukowe, przemysł, sektor publiczny, edukacja czy technologia. Wynagrodzenia mogą się różnić w zależności od obszaru zawodowego.
***
Może zainteresują Cię inne kierunki związane z fizyką:
Zastosowanie fizyki i biologii w medycynie
Biofizyka molekularna i komórkowa
Zobacz inne kierunki ścisłe
Dowiedz się więcej o studiach technicznych