Inżynieria i gospodarka wodna w Krakowie

Inżynieria i gospodarka wodna – studia w Krakowie
Studia na Inżynierii i gospodarce wodnej pozwalają zrozumieć istotę i przyczyny takich zagrożeń jak susze, powodzie i zmiany klimatyczne. Studenci uczą się projektować infrastrukturę miejską, wodną i zieleń, tak aby adaptować miasta do zmian klimatycznych.
Poznają narzędzia niezbędne do projektowania i wykonawstwa w zakresie obiektów wodnych, rewitalizacji rzek, a także eksploatacji, monitoringu i renowacji istniejącej infrastruktury hydrotechnicznej.
Studia realizowane są na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Inżynieria i gospodarka wodna – przedmioty na studiach
W programie kształcenia znajdą się m.in.: ekologia środowiska wodnego, fizyka i chemia gleb, meteorologia i klimatologia, geodezja, hydraulika, historia gospodarcza, mechanika gruntów, mechanika i wytrzymałość materiałów, inżynieria wodno-melioracyjna, budownictwo ogólne, geologia inżynierska i hydrogeologia, budownictwo ziemne i fundamentowe, odwodnienia, inżynieria rzeczna, retencja i ochrona przed suszą, kształtowanie i zagospodarowanie przestrzenne, zintegrowane gospodarowanie wodą, zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków, budownictwo hydrotechniczne, nawodnienia oraz wiele przedmiotów fakultatywnych.
Czym zajmuje się inżynier gospodarki wodnej?
Specjalista z tego zakresu może być odpowiedzialny za projektowanie, eksploatacja i nadzór nad inwestycjami służącymi gospodarowaniu zasobami wodnymi, sporządzanie oceny zagrożenia powodzią i suszą, wykonywanie opracowań technicznych służących przeciwdziałaniu lub ograniczaniu skutków występowania ekstremalnych zjawisk meteorologiczno-hydrologicznych.
Do jego zadań należeć może sporządzanie studiów hydrologicznych, hydraulicznych i geotechnicznych dla celów inżynierii wodno-melioracyjnej, przygotowywanie bilansów klimatycznych i wodno-gospodarczych, wdrażanie programów zintegrowanego gospodarowania wodami.
Inżynieria i gospodarka wodna – rekrutacja w Krakowie
Kandydaci na Uniwersytet Rolniczy przyjmowani są w oparciu o wyniki maturalne uzyskane z języka obcego oraz jednego przedmiotu wybranego spośród: biologia, chemia, fizyka z astronomią, geografia, matematyka.
Na Politechnice Krakowskiej punktowana jest matematyka. Dodatkowe punkty uzyskać można za wynik uzyskany na maturze z jednego z przedmiotów: fizyka/fizyka i astronomia, informatyka, chemia, biologia, geografia.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Inżynierię i gospodarkę wodną możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Inżynieria i gospodarka wodna – praca po studiach
Absolwenci kierunku mogą być zatrudnieni przykładowo w:
- biurach projektowych i firmach konsultingowych
- przedsiębiorstwach wykonawczych realizujących inwestycje z zakresu budownictwa wodnego i hydrotechnicznego
- biurach zajmujących się planowaniem przestrzennym
- Państwowym Gospodarstwie Wodnym Wody Polskie
- Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej
- instytucjach i urzędach administracji samorządowej i rządowej
- jednostkach projektujących, realizujących i eksploatujących urządzenia melioracyjne
- jednostkach sporządzających oceny oddziaływania na środowisko i ekspertyzy związane z gospodarowaniem wodą.
Czy warto studiować Inżynierię i gospodarkę wodną?
Studenci korzystają z nowoczesnych narzędzi do symulacji procesów klimatycznych i hydrologicznych, do projektowania obiektów i systemów wodnych w inżynierii miejskiej.
Studia kształcą wysokospecjalistyczne kadry, przygotowane by rozwiązywać problemy i odpowiadać na współczesne wyzwania: jak zniwelować odczuwalne skutki zmian klimatu, kształtować infrastrukturę wodną, magazynować wody opadowe, zapewnić bezpieczeństwo i dobrą jakość środowiska wodnego i przyrodniczego.
Absolwent kierunku Inżynieria i gospodarka wodna po odbyciu wymaganej prawem praktyki zawodowej, może ubiegać się o państwowe uprawnienia do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (uprawnienia budowlane) w specjalności inżynieryjnej hydrotechnicznej bez ograniczeń oraz konstrukcyjno-budowlanej w ograniczonym zakresie.
Inżynieria i gospodarka wodna – opinie
Studia są odpowiednie osób pragnących zdobyć zawód pozwalający profesjonalnie rozwijać obszary miejskie i chronić zalety ich otoczenia poprzez efektywne rozwiązania inżynierii wodnej.
***
Może zainteresują Cię również kierunki:
Gospodarka wodna i ochrona zasobów wód
Hydrologia, meteorologia i klimatologia
Dowiedz się więcej o studiach inżynierskich.
Sprawdź inne kierunki techniczne.
Fot. pk.edu.pl