Socjologia w Krakowie
Socjologia – studia w Krakowie
Studenci Socjologii uczą się diagnozować procesy i zjawiska społeczne oraz kulturowe zachodzące we współczesnym świecie, projektować i realizować badania socjologiczne z wykorzystaniem różnorodnych ilościowych i jakościowych metod i technik badawczych (m.in. SPSS, czy MAXQDA), posługiwać się specjalistycznymi programami komputerowymi i podstawową wiedzą z zakresu informatyki czy tworzyć projekty kampanii reklamowych czy wizerunkowych.
Socjologia dostępna jest w Krakowie na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Socjologia – specjalności
Na studiach drugiego stopnia dostępne są:
- e-gospodarka
- innowacje i interwencje społeczne
- kryminologia i dezorganizacja społeczna
- socjologia biznesu z elementami design thinking.
Czym zajmuje się socjolog?
Socjolog bada społeczeństwa, jego struktury, procesy, instytucje oraz zachowania ludzi w kontekście społecznym. Do jego zadań należeć może analizowanie i wyjaśnianie, jak ludzie funkcjonują w grupach, jakie są mechanizmy rządzące ich interakcjami oraz jak różne czynniki społeczne wpływają na ich życie.
Socjologia – przedmioty na studiach
W programie kształcenia znajdują się: historia myśli socjologicznej, metody empirycznych badań socjologicznych, małe struktury społeczne, biopolityka w dyskursie publicznym w Polsce, media a społeczeństwo, metody badań terenowych, socjologia mediów, socjologia migracji, socjologia kultury i życia codziennego, style życia, wykluczenia społeczne, metody jakościowe w badaniach społecznych, antropologia społeczna, wprowadzenie do analizy danych jakościowych, współczesne teorie socjologiczne, współczesne problemy społeczne.
Socjologia – rekrutacja w Krakowie
Podczas naboru punktowane są wybrane przedmioty maturalne. Uczelnie uwzględniają przede wszystkim język polski, matematykę, historię, język obcy, również wiedzę o społeczeństwie, informatykę, historię sztuki, historię muzyki czy geografię lub filozofię.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Socjologię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Socjologia – praca po studiach
Możliwości zatrudnienia po Socjologii jest wiele. Potencjalne miejsca pracy absolwentów to przykładowo:
- instytucje sektora publicznego,
- organizacje rządowe i pozarządowe,
- agencje reklamy i PR,
- ośrodki badania opinii publicznej i rynku,
- e-biznes,
- media tradycyjne i elektroniczne,
- agencje doradztwa personalnego,
- agencje interaktywne,
- agencje public relations i reklamowe,
- firmy konsultingowe,
- think tanki,
- domy mediowe.
Czy warto studiować Socjologię w Krakowie?
Studiowanie Socjologii pozwala zdobyć narzędzia i wiedzę, które mogą być wykorzystane do rozwiązywania rzeczywistych problemów społecznych, takich jak ubóstwo, przemoc, nierówności, dyskryminacja, czy problemy związane z migracją.
Studenci krakowskich uczelni mogą uczestniczyć w projektach badawczych oraz stażach w renomowanych firmach i instytucjach ,licznych projektach i wydarzeniach, konferencjach naukowych, rozszerzających wiedzę i horyzonty intelektualne a także mają szansę nawiązania międzynarodowych kontaktów.
Socjologia w Krakowie – opinie
Zdaniem jednego ze studentów Socjologii na UJ nauka odbywa się przez praktykę – jest ona najważniejszym elementem programu studiów.
Socjologia jest kierunkiem interdyscyplinarnym, przyciąga tym samym osoby o różnych oczekiwaniach.
***
Może zainteresują Cię również studia:
Socjotechnika i oddziaływanie społeczne
Poznaj inne kierunki społeczne
Przeczytaj o studiach społecznych
Fot. Freepik