Architektura krajobrazu w Krakowie
Architektura krajobrazu – studia w Krakowie
Architektura krajobrazu to studia o charakterze techniczno-artystyczno-przyrodniczym. Studenci kierunku zdobywają umiejętności projektowe pozwalające reagować i odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Uczą się łączyć zagadnienia społeczne, estetykę z zagadnieniami konieczności redukcji CO2, wzmacniania odporności krajobrazów.
Poznają zasady tworzenia pięknych przestrzeni opracowywanych ze świadomością praw przyrody, w zgodzie z naturą. Studia przybliżają m.in. zagadnienia małej retencji, wysp ciepła i innych czynników wpływających na zmiany klimatu i mikroklimatu.
Architektura krajobrazu realizowana jest na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Czym zajmuje się architekt krajobrazu?
Do zadań architekta krajobrazu może należeć wykonywanie studiów i analiz w różnych skalach, w tym wykonywanie inwentaryzacji i oceny szaty roślinnej, przygotowywanie projektów zagospodarowania terenu, rewaloryzacji obiektów zabytkowych, rekultywacji obszarów poprzemysłowych, budowy i pielęgnowania różnorodnych obiektów architektury krajobrazu oraz elementów ich wyposażenia a także kierowania robotami realizacyjnymi i pielęgnacyjnymi.
Zobacz w krótkim filmie, jak może wyglądać praca architekta krajobrazu:
Architektura krajobrazu – przedmioty na studiach
Program studiów obejmuje m.in. takie przedmioty, jak: rysunek odręczny, rysunek techniczny, struktury przestrzenne, podstawy projektowania krajobrazu, podstawy botaniki, geodezja, krajobrazy naturalne i antropogeniczne Europy, grafika inżynierska, fizjologia roślin, dendrologia, rośliny zielone, materiałoznawstwo, budowa obiektów architektury krajobrazu, maszyny i urządzenia w terenach zieleni, klimatologia, współczesne geodezyjne techniki pomiarowe, projektowanie małych ogrodów przy zabudowie mieszkaniowej, historia sztuki ogrodowej i architektury krajobrazu, projektowanie zieleni obiektów użyteczności publicznej, gleboznawstwo, rekultywacja terenów zdegradowanych, zasady projektowania układów komunikacji, gospodarowanie wodą w ogrodzie, ekologia, konstrukcje inżynierskie w krajobrazie.
Architektura krajobrazu – rekrutacja w Krakowie
Kandydaci na UR przyjmowani są na podstawie wyników uzyskanych na maturze z języka obcego oraz jednego przedmiotu wybranego spośród: biologia, chemia, geografia, matematyka.
Na PK punktowana jest matematyka oraz do wyboru: biologia, chemia, geografia, język obcy lub wynik egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie albo wynik egzaminu zawodowego absolwentów techników.
Szczegółowe zasady rekrutacji na kierunki architektoniczne w innych ośrodkach akademickich możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia architektoniczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Architektura krajobrazu – praca po studiach
Absolwenci kierunku są przygotowani do pracy przykładowo w:
- pracowniach projektowych
- pracowniach konserwacji zabytków i ochrony środowiska
- firmach konsultingowych
- firmach realizujących i pielęgnujących obiekty architektury krajobrazu
- firmach deweloperskich i wykonawczych
- administracji parków narodowych i krajobrazowych
- jednostkach opracowujących projekty zagospodarowania i pielęgnacji obiektów architektury krajobrazu
- jednostkach administracji rządowej i samorządowej
- szkolnictwie zawodowym.
Czy warto studiować Architekturę krajobrazu?
Studia na Architekturze krajobrazu pozwalają realizować się na polu artystycznym. Zdobyte w trakcie kształcenia umiejętności przyczyniają się do tworzenia i ochrony piękna w otoczeniu siedzib ludzkich oraz szerzej w naturalnej scenerii kraju.
Praca architekta krajobrazu może mieć pozytywny wpływ na środowisko naturalne i jakość życia ludzi. W swojej pracy projektowej przyczynia się on do promowania zrównoważonych rozwiązań, takich jak zielona infrastruktura, ekologiczne systemy drenażowe czy tereny zielone w miastach.
Zarobki po Architekturze krajobrazu
Mediana wynagrodzeń to kwota ok. 3800 zł brutto. Według danych statystycznych 25% osób pracujących w tym zawodzie zarabia powyżej 5200 zł brutto.
Na wysokość zarobków zdecydowanie wpływa staż, a tym samym doświadczenie.
Z kolei w przypadku własnej działalności kryterium decydującym będzie liczba zleceń, ich wielkość, a także własna renoma.
Architektura krajobrazu – opinie
Studia będą odpowiednie dla osób o predyspozycjach artystycznych, zdolnościach plastycznych i technicznych. Zaciekawią w szczególności kandydatów, którzy interesują się przyrodą, ekologią, projektowaniem przestrzeni zewnętrznych i urbanistyką.
Kierunek ten oferuje możliwość twórczej pracy, wpływu na środowisko i jakość życia ludzi oraz szerokie możliwości zawodowe.
***
Warto zwrócić uwagę na inne kierunki z grupy studiów architektonicznych. Może zainteresują Was:
Projektowanie architektury wnętrz i otoczenia
Architektura przestrzeni kulturowych
Zobacz inne kierunki artystyczne
Więcej o studiach artystycznych
fot. Freepik