Biologia w Krakowie
Biologia – studia w Krakowie
Biologia to obszerna dziedzina, która obejmuje wiele różnych obszarów, takich jak biologia komórkowa, ekologia, genetyka, biotechnologia czy medycyna.
Studiowanie biologii rozwija umiejętności analityczne, zdolności rozwiązywania problemów, krytycznego myślenia oraz umiejętności laboratoryjne, które są cenne nie tylko w dziedzinie nauki, ale także w życiu codziennym i wielu innych zawodach.
Biologia w Krakowie realizowana jest na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Czym zajmuje się biolog?
Biolog zajmuje się badaniem różnorodności życia na Ziemi. Zależnie od obranej specjalizacji, w obszarze jego zainteresowań mogą znaleźć się przykładowo: badanie procesów ewolucyjnych i zmian genetycznych w populacjach organizmów oraz zrozumienie zasad dziedziczenia, badanie funkcji życiowych organizmów, w tym procesów metabolicznych, regulacji hormonalnej, wzrostu i rozwoju oraz adaptacji do zmian środowiska, badanie interakcji substancji chemicznych z organizmami żywymi oraz opracowywanie leków i terapii na bazie związków biologicznych.
Biolodzy wykorzystują wiedzę biologiczną do tworzenia nowych technologii i rozwiązań w dziedzinach takich jak medycyna, rolnictwo, przemysł i ochrona środowiska.
Biologia w Krakowie – program studiów
W trakcie nauki realizowane będą m.in. przedmioty: biologia roślin, zoologia, antropologia ogólna, botanika, różnorodność i ewolucja roślin, glonów i grzybów, biologia komórki, genetyka, chemia organiczna, biochemia, ochrona środowiska i przyrody, podstawy zrównoważonego rozwoju, fizjologia zwierząt, mikrobiologia, biofizyka dla przyrodników, fizjologia roślin, immunologia. Przewidziane są także przedmioty fakultatywne.
Biologia – specjalności
Na studiach pierwszego stopnia wybrać można:
- biologia nauczycielska
- biologia z modułem chemia (nauczycielska)
- biologia organizmów
- biologia molekularna
- biologia środowiskowa
- ścieżka kształcenia indywidualnego.
Studia drugiego stopnia realizowane są w specjalnościach:
- biologia laboratoryjna
- biologia z chemią
- biologia organizmów
- biologia molekularna
- biologia środowiskowa
- ścieżka antropologia biologiczna.
Biologia w Krakowie – rekrutacja
Kandydaci na UJ przyjmowani są na podstawie wyników maturalnych z biologii oraz jednego przedmiotu wybranego spośród: chemia, matematyka, język obcy nowożytny.
Na Uniwersytecie KEN uwzględniana jest średnia ze wszystkie przedmiotów zdawanych na maturze. Punkty za biologię liczone są podwójnie.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Biologię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje kierunki biologiczno-przyrodnicze i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Biologia – praca po studiach
Absolwenci przygotowani są do pracy przykładowo w:
- jednostkach naukowo-badawczych
- laboratoriach badawczych, kontrolnych i diagnostycznych
- przemyśle
- administracji
- placówkach ochrony przyrody
- po ukończeniu specjalności nauczycielskich - w szkolnictwie (zgodnie ze standardami kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela).
Czy warto studiować Biologię?
Studia biologiczne to dobry wybór dla miłośników przyrody, osób zainteresowanych środowiskiem, badaniami naukowymi, innowacjami.
Badania biologiczne mają istotny wpływ na społeczeństwo, zdrowie publiczne, ochronę środowiska i rozwój medycyny. Studiowanie biologii pozwala na udział w rozwiązywaniu globalnych problemów, takich jak zmiany klimatyczne, choroby zakaźne czy utrata bioróżnorodności.
Biologia jest dziedziną, w której stale dokonują się nowe odkrycia i innowacje. Studiowanie biologii może dać Ci możliwość uczestniczenia w badaniach i tworzenia nowej wiedzy, co może być bardzo satysfakcjonujące.
Ile zarabia biolog?
Mediana zarobków biologa wynosi ok. 5700 zł brutto. To wartość statystyczna. Wynagrodzenie zależeć będzie od miejsca zatrudnienia, zajmowanego stanowiska, posiadanego doświadczenia.
***
Może zainteresują Cię inne kierunki biologiczne:
Zobacz typy studiów biologiczno-przyrodniczych.
Sprawdź inne kierunki biologiczno-przyrodnicze.