Geografia w Krakowie
Geografia – studia w Krakowie
Studia na Geografii obejmują wiedzę z zakresu funkcjonowania środowiska geograficznego (elementów przyrodniczych, społeczno-gospodarczych, kulturowych). Studenci uczą się pozyskiwać, gromadzić i analizować dane o środowisku geograficznym.
Geografia realizowana jest na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Czym zajmuje się geograf?
Geografia to rozległa nauka. Zależnie od specjalizacji, absolwent studiów geograficznych może zajmować się badaniem powierzchni Ziemi, analizowaniem klimatu, zasobów wodnych, rozmieszczenia roślinności i zwierząt w różnych regionach.
Geografowie badają zagrożenia środowiskowe, opracowują strategie ochrony i zrównoważonego zarządzania zasobami naturalnymi.
Zajmują się badaniem rozmieszczenia, struktury demograficznej, migracji ludności, rozmieszczenia działalności gospodarczej, przemysłu, rolnictwa, usług.
Geografia – przedmioty na studiach
Program kształcenia obejmuje m.in. kursy: astronomiczne podstawy geografii, kartografia i topologia, narzędzia informatyczne w geografii, geograficzne systemy informacyjne, geomorfologia, gleboznawstwo i geografia gleb, hydrologia i oceanografia, metrologia i klimatologia, geografia ekonomiczna, geografia ludności, kształtowanie i ochrona środowiska, teledetekcja, geografia fizyczna, geoturystyka, geomonitoring, geoinformacja, geologia gospodarcza.
Geografia – specjalności
Na studiach pierwszego stopnia można wybrać:
- geografia z przyrodą (specjalność nauczycielska)
- geoinformacja
- geomonitoring.
Studia drugiego stopnia mogą być realizowane w ramach ścieżek specjalizacyjnych:
- funkcjonowanie i kształtowanie środowiska przyrodniczego,
- hydrologia, meteorologia i klimatologia,
- geografia społeczno-ekonomiczna,
- rozwój lokalny i regionalny,
- turystyka,
- systemy informacji geograficznej.
Geografia – rekrutacja w Krakowie
Rekrutacja na Geografię odbywa się w oparciu o wyniki maturalne z przedmiotów wskazanych przez uczelnię. Będzie to język polski, matematyka, język angielski i geografia.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Geografię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Geografia – praca po studiach
Ukończenie Geografii pozwala podjąć prace przykładowo w:
- instytucjach zajmujących się ochroną i kształtowaniem środowiska,
- państwowej służbie hydrologicznej i meteorologicznej,
- organach administracji samorządowej i rządowej,
- przedsiębiorstwach zajmujących się planowaniem przestrzennym,
- instytucjach odpowiedzialnych za pozyskiwanie funduszy strukturalnych Unii Europejskiej,
- agencjach rozwoju lokalnego i regionalnego,
- jednostkach obsługi ruchu turystycznego,
- instytucjach i firmach zajmujących się gromadzeniem, przetwarzaniem i wizualizacją danych przestrzennych (geograficznych),
- szkolnictwie – po uzyskaniu dodatkowych uprawnień.
Ile zarabia geograf?
Ze względu na różnorodne możliwości zatrudnienia po studiach geograficznych, różny będzie także poziom zarobków absolwentów. Zależeć będą od posiadanego doświadczenia, wybranej branży, zajmowanego stanowiska oraz miejsca pracy.
Czy warto studiować Geografię w Krakowie?
Uczelnie współpracują z krajowymi i zagranicznymi ośrodkami. Wiele przedmiotów realizowanych jest w formie zajęć terenowych oraz wycieczek, pozwalających rozwinąć szereg umiejętności praktycznych, potrzebnych geografowi na rynku pracy. Studenci mogą odbywać praktyki zarówno w Polsce, jak i za granicą.
Geografia – opinie
Studia na geografii są odpowiednie dla kandydatów wrażliwych na przyrodę, zainteresowanych nowymi trendami w globalnej i lokalnej gospodarce, otwartych i ciekawych świata.
***
Może zainteresują Cię również kierunki:
Geografia fizyczna z geoinformacją
Geografia i gospodarka przestrzenna
Geografia społeczno-ekonomiczna z elementami GIS
Dowiedz się więcej o studiach przyrodniczych.
Sprawdź inne kierunki przyrodnicze.
Fot. Freepik