Geologia w Krakowie
Geologia – studia w Krakowie
Geologia łączy wiedzę z zakresu nauk przyrodniczych, nauk o środowisku, podstaw ekonomii i nauk technicznych. Studenci poznają bogactwo naszej planety, budowę geologiczną podłoża i surowców skalnych, metody ich poszukiwania i badania. Zaznajamiają się z procesami geologicznymi kształtującymi powierzchnię Ziemi i sposobami ich badania, w celu monitorowania geozagrożeń.
Geologia w Krakowie realizowana jest na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Geologia – przedmioty na studiach
W programie kształcenia znajdą się: geologia dynamiczna, geoetyka, podstawy kartografii, topografii i teledetekcji, mineralogia optyczna, podstawy paleontologii, kamień w architekturze, wprowadzenie do kartografii geologicznej, rysunek w geologii, wstęp do stratygrafii, zarys historii życia, wprowadzenie do mikropaleontologii, geologia strukturalna, mineralogia, petrologia, postawy GIS, sedymentologia, geofizyka, paliwa kopalne a odnawialne źródła energii, krystalografia i krystalochemia, hydrologia, wybrane zagadnienia z geologii morza, geologia inżynierska, geologia planetarna, gleboznawstwo, górnictwo i wiertnictwo, paleobiologia, współczesne procesy złożotwórcze, geologia złóż.
Geologia – specjalności
Na studiach drugiego stopnia dostępne są ścieżki:
- analiza systemów depozycyjnych
- cyfrowa analiza danych geologicznych
- mineralogia i geochemia.
Czym zajmuje się geolog?
Zakres obowiązków geologa zależny będzie od miejsca zatrudnienia. Geolog może przykładowo wykonywać podstawowe prace geologiczne, takie jak: dokumentowanie odsłonięć geologicznych, pobieranie próbek w terenie i opis rdzeni wiertniczych, wykonywanie podstawowych opracowań stratygraficznych, strukturalnych, petrologicznych, sedymentologicznych i kartograficznych, tworzenie i opracowanie baz danych z wykorzystaniem technik komputerowych.
Zadaniem geologów jest także poszukiwanie i eksploatacja ekologicznych surowców energetycznych.
Geologia – rekrutacja w Krakowie
Kandydaci na UJ przyjmowani są na podstawie wyników maturalnych z jednego przedmiotu wybranego spośród: biologia, chemia, fizyka, geografia, informatyka lub matematyka oraz drugiego wybranego spośród: język obcy (angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski), język polski, wiedza o społeczeństwie.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Geologię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Geologia – praca po studiach
Absolwenci kierunku mogą pracować przykładowo w:
- służbach geologicznych
- przedsiębiorstwach przemysłowych
- jednostkach oświatowych
- instytucjach publicznych, działających w obszarze rozwoju regionalnego, gospodarki, infrastruktury lub ochrony środowiska
- przedsiębiorstwach geotechnicznych.
Zarobki po Geologii
Analizując oferty pracy osób z wykształceniem geologicznym zarobki wahają się w przedziale od 4500 do 14 000 zł brutto zależnie od zakresu obowiązków i rodzaju umowy.
Czy warto studiować Geologię w Krakowie?
Geologia wychodzi naprzeciw potrzebom środowiskowym, ekonomicznymi oraz gospodarczym. Obszary, które czerpią z wiedzy geologicznej to choćby poszukiwanie alternatywnych źródeł energii, zagospodarowanie odpadów, budownictwo, przewidywanie przyszłości naszej planety czy kolonizacja kosmosu.
Pracownie dydaktyczne, w których realizowane są zajęcia na kierunku Geologia wyposażone są w mikroskopy, lupy binokularne, komputery. Dostępne są pracownie mikroskopii skaningowej, preparatyki mikroskamieniałości, kruszenia i przesiewania skał, preparatyki skał, kartografii geologicznej, dyfraktometrii rentgenowskiej, spektroskopii absorpcyjnej w podczerwieni, mikroskopii optycznej i katodoluminescencji oraz w laboratoria badawcze takich jak laboratorium minerałów ilastych, geochemii organicznej, geochemii nieorganicznej.
Studiowanie Geologii uatrakcyjnia duża liczba zajęć terenowych.
Geologia – opinie
„Zdecydowanie najwięcej nauczyły mnie praktyki terenowe oraz te przedmioty, które umożliwiały spojrzenie na przyrodę z innej perspektywy. Dzięki nowoczesnym narzędziom - chociażby takim jak Skaningowy Mikroskop Elektronowy - sposób w jaki pojmuję świat uległ niesamowitemu pogłębieniu. Świat jest jeszcze piękniejszy i bardziej złożony niż mogłam to sobie wyobrazić na podstawie czytania książek czy prywatnych wycieczek.” – Kinga, doktorantka
„W pracy geologa niezwykle istotne jest doświadczenie zdobywane w terenie oraz w trakcie prac laboratoryjnych. Praca terenowa umożliwia w niepowtarzalny sposób obserwację procesów geologicznych zachodzących na Ziemi, w różnych okolicznościach przyrody. W laboratorium weryfikujemy nasze obserwacje terenowe i wzbogacamy nasz warsztat pracy o nowe umiejętności i techniki.” - Dr Wojciech Wróblewski, Instytut Nauk Geologicznych
Dowiedz się więcej o studiach geologicznych na UJ:
***
Może zainteresują Cię również kierunki:
Geoinżynieria i górnictwo otworowe
Inżynieria naftowa i gazownictwo
Poznaj inne kierunki inżynierskie
Dowiedz się więcej o studiach technicznych