Inżynieria środowiska w Krakowie
Inżynieria środowiska – studia w Krakowie
Studenci Inżynierii środowiska poznają zagadnienia dotyczące projektowania, budowy i eksploatacji instalacji grzewczych, wentylacyjnych, klimatyzacyjnych, wodno-kanalizacyjnych i gazowych. Uczą się zasad projektowania i eksploatacji obiektów infrastruktury związanych m.in. z zaopatrzeniem w wodę i jej uzdatnianiem, oczyszczaniem ścieków czy unieszkodliwianiem odpadów.
Inżynieria środowiska dostępna jest w Krakowie na poziomie studiów pierwszego i drugiego stopnia.
Inżynieria środowiska – specjalności
W ofercie studiów pierwszego stopnia znajdują się:
- hydroinżynieria
- zaopatrzenie w wodę i unieszkodliwianie ścieków i odpadów
- ciepłownictwo, ogrzewnictwo, wentylacja i klimatyzacja
- technologie i instalacje w inżynierii środowiska.
Na drugim stopniu można wybrać:
- ciepłownictwo i ogrzewnictwo, wentylacja i klimatyzacja
- hydroinżynieria
- inżynieria dróg wodnych
- technologie proekologiczne i instalacje w przemyśle
- zaopatrzenie w wodę i unieszkodliwianie ścieków i odpadów.
Czym zajmuje się inżynier środowiska?
Inżynier środowiska to specjalista z zakresu monitoringu i zarządzania środowiskiem, zjawisk oraz procesów zachodzących w środowisku, inżynierii sanitarnej, technologii proekologicznych i alternatywnych źródeł energii, inżynierii wodno-melioracyjnej, geotechniki i budownictwa ziemnego, wodnego i rolniczego, niezawodności i bezpieczeństwa systemów inżynierskich, technologii i organizacji robót instalacyjnych i in.
Inżynieria środowiska – przedmioty na studiach
Program nauczania przewiduje następujące przedmioty: biologia i ekologia, geologia i hydrogeologia, hydrologia i meteorologia, mechanika techniczna, podstawy inżynierii i ochrony środowiska, podstawy geodezji, systemy informacji o terenie, podstawy budownictwa, gospodarowanie odpadami, wytrzymałość materiałów, mechanika płynów, termodynamika techniczna, technologia wody, ogrzewnictwo i ciepłownictwo, ochrona powietrza, instalacje sanitarne, wodociągi, monitoring i zarządzanie środowiskiem, inżynieria i gospodarka wodna.
Inżynieria środowiska – rekrutacja w Krakowie
Na Politechnice Krakowskiej punktowana jest matematyka oraz jeden przedmiot wybrany spośród: matematyka, fizyka/fizyka i astronomia, informatyka, chemia, biologia, geografia.
Z kolei na Uniwersytecie Rolniczym pod uwagę brany jest wynik maturalny z języka obcego oraz jeden przedmiot spośród: biologia, chemia, fizyka z astronomią, geografia, matematyka.
Uwzględniane są dyplomy technika w zawodach: technik inżynierii sanitarnej, technik budownictwa wodnego, technik inżynierii środowiska i melioracji.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Inżynierię środowiska w innych ośrodkach akademickich możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje podobne studia i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Inżynieria środowiska – praca po studiach
Absolwenci kierunku mogą pracować przykładowo w:
- przedsiębiorstwach wodno-kanalizacyjnych i komunalnych
- biurach projektowych prowadzących działalność z zakresu inżynierii sanitarnej, budownictwa wiejskiego, hydrotechnicznego i wodno-melioracyjnego, rekultywacji terenów zdegradowanych i bezpiecznego unieszkodliwiania oraz składowania odpadów i innych
- przedsiębiorstwach i zakładach wykonawczych
- instytucjach nadzorujących i eksploatujących obiekty i urządzenia z zakresu inżynierii środowiska
- firmach konsultingowych zajmujących się doradztwem z zakresu kształtowania, ochrony i zarządzania środowiskiem
- biurach planowania przestrzennego
- Państwowym Gospodarstwie Wodnym Wody Polskie
- instytucjach i urzędach administracji rządowej lub samorządowej (m.in. w inspektoratach ochrony środowiska)
- fundacjach i organizacjach pozarządowych związanych z inżynierią i ochroną środowiska
- jednostkach sporządzających oceny oddziaływania na środowisko i ekspertyzy związane z racjonalnym kształtowaniem i gospodarowaniem zasobami środowiska
- placówkach naukowo-badawczych.
Inżynieria środowiska – opinie
Kierunek przygotowuje do uzyskania uprawnień budowlanych (projektowych i wykonawczych) w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych bez ograniczeń, inżynieryjnej hydrotechnicznej bez ograniczeń, konstrukcyjno-budowlanej w ograniczonym zakresie.
Czy warto studiować Inżynierię środowiska?
Praca inżyniera środowiska przyczynia się do wdrażania proekologicznych, efektywnych ekonomicznie rozwiązań, które dodatkowo poprawiają komfort i bezpieczeństwo ludzi. Może dawać wiele satysfakcji i wyzwań.
Wykształcenie w zakresie inżynierii środowiska otwiera duży rynek pracy w różnorodnych obszarach związanych z gospodarką odpadami, uzdatnianiem wody oraz oczyszczaniem ścieków, ochroną powietrza i zbiorników wodnych.
***
Może zainteresują Cię również:
Inżynieria i ochrona środowiska
Energetyka i inżynieria środowiska
Inżynieria i monitoring środowiska
Jakość i bezpieczeństwo środowiska
Informatyka w ochronie środowiska
Gospodarka o obiegu zamkniętym i ochrona klimatu
Poznaj inne kierunki studiów przyrodniczych
Więcej o studiach przyrodniczych
Fot. Freepik