Informatyka w Krakowie
Informatyka - studia
Na czym polega działanie smartfona, komputera, serwera? Jak funkcjonuje ogólnoświatowa sieć? Jak są przetwarzane gigantyczne ilości informacji produkowane w każdej sekundzie na całym świecie? Jak obronić się przed cyberatakami? Jak tworzyć programy, bazy danych, administrować sieciami informatycznymi?
Między innymi na te pytanie znajdą odpowiedzi studenci Informatyki. To kierunek odpowiedni dla osób o umysłach ścisłych, matematycznych, predyspozycjach technicznych, kandydatów kreatywnych, zaradnych, szukających niestandardowych rozwiązań.
Studia realizowane są na poziomie pierwszego stopnia - absolwenci uzyskują tytuł licencjata lub inżyniera i mogą kontynuować kształcenie na tym samym lub pokrewnym kierunku.
Informatyka - rekrutacja
Na UJ rekrutacja odbywa się - zależnie od kierunku - na podstawie wyniku maturalnego odpowiedni z matematyki lub informatyki lub jednego przedmiotu do wyboru spośród: chemia, fizyka, informatyka lub matematyka.
Kandydaci na Politechnikę Krakowską uzyskują punkty z matematyki albo fizyki, albo informatyki.
Na AGH punktowany jest język polski oraz przedmiot wybrany z grupy wskazanej przez wydział, najczęściej są to: matematyka, fizyka, informatyka, chemia, biologia, geografia.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Informatykę możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia informatyczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Informatyka - specjalizacje
Uczelnie oferują m.in. takie ścieżki kształcenia
- ogólna
- produkcja gier wideo
- administracja systemami informatycznymi
- multimedia i technologie internetowe
- social media
- bazy danych
- systemy i sieci komputerowe
- programowanie obiektowe.
Informatyka - przedmioty na studiach
W programie studiów znajdą się przykładowo: algebra, organizacja i architektura komputerów, logika i teoria mnogości, analiza matematyczna, programowanie, systemy operacyjne, algorytmy i struktury danych, matematyka dyskretna, bazy danych, inżynieria oprogramowania, sieci komputerowe, metody numeryczne.
Praca po Informatyce
Ukończenie informatyki pozwala na podjęcie pracy przykładowo w charakterze:
- administratora sieci
- administratora baz danych czy systemów komputerowych
- programisty
- webmastera
- grafika komputerowego
- projektanta aplikacji
- architekta rozwiązań IT.
Absolwenci znajdują pracę w firmach sektora IT, ale też w każdej branży, gdzie tworzone są i przetwarzane zbiory danych, wymagane jest administrowanie złożonymi systemami i ich zasobami – przykładowo instytucje finansowe, banki, ubezpieczyciele, firmy telekomunikacyjne, urzędy administracji państwowej i samorządowej.
Ile zarabia informatyk?
Doświadczeni informatycy zarabiają od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Zależy to od formy zatrudnienia - etat lub własna działalność, zaawansowania realizowanych zadań, liczby zleceń, trudności projektów.
Czy warto studiować Informatykę?
Rola branży IT, nowoczesnych rozwiązań informatycznych jest niezaprzeczalna. Zapotrzebowanie na fachowców ciągle rośnie. Dylematem wielu młodych ludzi pozostaje decyzja o studiach informatycznych lub zdobyciu odpowiedniej wiedzy i kwalifikacji inną drogą.
Studia informatyczne - opinie
Swoimi obserwacjami dotyczącymi studiów informatycznych dzieli się absolwent, obecnie programista Jakub.
Dowiedz się więcej o studiowaniu Informatyki w WSZiB:
***
Może zainteresują Cię również kierunki:
Dowiedz się o innych kierunkach studiów technicznych.
Czytaj więcej o studiach technicznych.