Biotechnologia w Krakowie
Biotechnologia w Krakowie – studia
Biotechnologia to kierunek, który – zależnie od wybranej uczelni – kończy się uzyskaniem tytułu licencjata lub inżyniera. Jest także możliwość kontynuowania kształcenia na magisterskich studiach drugiego stopnia.
W Krakowie dostępne są następujące kierunki z zakresu biotechnologii:
Biotechnologia
Biotechnologia molekularna
Environmental and plant technology
Molecular biotechnology
Czym się zajmuje biotechnolog?
Przedmiotem zainteresowania biotechnologów są procesy zachodzące w komórkach mikroorganizmów, roślin i zwierząt. Zajmują się wykorzystaniem systemów biologicznych w produkcji przemysłowej czy ochronie środowiska. Biotechnolodzy pracują nad poprawą produkcji żywności, bezpieczeństwem żywności, walorami odżywczymi i innowacjami w przetwarzaniu żywności. Wykorzystują technologie informatyczne i analizę danych do badania i analizy danych biologicznych, sekwencjonowania genomu, modelowania molekularnego i projektowania biologicznych układów. Opracowują i stosują metody diagnostyczne, terapeutyczne i profilaktyczne w medycynie.
Biotechnologia - przedmioty na studiach
W programie kształcenia znajdą się przykładowo: biofizyka; chemia ogólna i fizyczna; chemia organiczna; biochemia; biologia komórki; fizjologia roślin z elementami anatomii i morfologii; genetyka ogólna; mikrobiologia ogólna; embriologia roślin; embriologia zwierząt; fizjologia zwierząt i człowieka z elementami anatomii; regulacja metabolizmu; biologia molekularna; inżynieria genetyczna; markery molekularne; genomika; mechanizmy regulacji ekspresji genów; immunologia; podstawy proteomiki; wirusologia; cytogenetyka roślin i zwierząt; kultury tkankowe i komórkowe roślin i zwierząt; transgenika roślin; transgenika zwierząt; inżynieria bioprocesowa; podstawy biotechnologii przemysłowej; analiza i diagnostyka mikrobiologiczna; enzymologia; mikrobiologia przemysłowa; biochemia żywności; technologie przemysłów fermentacyjnych; język obcy; technologia informacyjna; grafika inżynierska; ekonomika i zarządzanie we współczesnym przedsiębiorstwie; podstawy bezpieczeństwa pracy i ergonomia; etyka w biotechnologii; podstawy prawa; ochrona własności intelektualnej.
Biotechnologia - specjalności
Na Biotechnologii można wybrać ścieżki kształcenia:biotechnologia przemysłowa w ochronie środowiska
- biotechnologia stosowana
Biotechnologia w Krakowie – rekrutacja
Kandydatów na studia obowiązuje konkurs świadectw maturalnych.
Punktowane przedmioty to najczęściej:
- biologia,
- chemia,
- fizyka,
- matematyka.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Biotechnologię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia biologiczno-przyrodnicze i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Biotechnologia w Krakowie – praca
Absolwenci kierunków i specjalności biotechnologicznych to specjaliści, których wiedza i kompetencje znajdują zastosowanie m.in. w:
- laboratoriach badawczych
- laboratoriach analityczynych
- laboratoriach mikrobiologicznych
- laboratoriach farmaceutycznych i kosmetycznych
- zakładach przemysłu spożywczego
- przedsiębiorstwach i instytucjach realizujących zadania z zakresu hodowli i doskonalenia roślin i zwierząt
- firmach wykonujących analizy genetyczne, molekularne i bioinformatyczne
- urzędach i administracji – w zakresie zagadnień związanych z biotechnologią.
Biotechnologia - opinie
Posłuchajcie rozmowy ze studentką tego kierunku:
Czy warto studiować Biotechnologię?
Biotechnologia jest rozwojową, przyszłościową dziedziną. Wykorzystanie zaawansowanych technologii, aparatur badawczych, narzędzi pozwala na zastosowanie osiągnięć biotechnologii w diagnostyce chorób, nowych technologiach medycznych.
Biotechnologia może przyczynić się do rozwiązywania wielu globalnych problemów, takich jak zapotrzebowanie na leki, brak żywności, zmiany klimatyczne i degradacja środowiska. Studiowanie biotechnologii daje możliwość wpływania na te problemy i tworzenia zrównoważonych i innowacyjnych rozwiązań.
Zarobki po Biotechnologii
Mediana zarobków biotechnologa wynosi nieco ponad 4400 zł brutto. Na większe wynagrodzenie mogą liczyć osoby z kilkuletnim stażem.
Okazuje się, że większe zarobki w dziedzinie biotechnologii uzyskują kobiety.
***
Poznaj inne kierunki z dziedziny biotechnologii:
Biotechnologia stosowana roślin
Genetyka i biologia eksperymentalna
Biofizyka molekularna i komórkowa
Dowiedz się więcej o kierunkach biologiczno-przyrodniczych
Sprawdź studia biologiczno-przyrodnicze