Geoinformatyka w Krakowie
Geoinformatyka - studia
Studenci Geoinformatyki to z jednej strony osoby zainteresowane naukami geograficznymi, jednocześnie specjaliści w zakresie wykorzystania nowoczesnych technologii komputerowych. Osoby dokładne, o umyśle analitycznym.
Geoinformatyka stanowi połączenie informatyki z zagadnieniami geoinzynierii oraz hydroinżynierii. Skupia się na gromadzeniu informacji o geosferach oraz technikach ich przetwarzania i przygotowania do komputerowej wizualizacji, analizy i interpretacji.
Absolwenci kierunku będą umieli m.in. zaprojektować i wykonać innowacyjne produkty geoinformatyczne, jak bazy danych przestrzennych, aplikacje ułatwiające pozyskiwanie i obróbkę danych geologicznych, geofizycznych, geotechnicznych, tworzenie map cyfrowych, przestrzennych modeli obiektów, geoportali.
Studia realizowane są poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Czym zajmuje się geoinformatyk?
Geoinformatyk zajmuje się gromadzeniem, analizą, przetwarzaniem, interpretacją i wizualizacją danych geoprzestrzennych. Tworzy mapy, opracowuje aplikacje i usługi do nawigacji, lokalizacji i zarządzania trasami. Wykorzystuje dane uzyskiwane z satelitów i innych źródeł do analizy zmian w środowisku, monitorowania rolnictwa, oceny obszarów leśnych, zmian klimatycznych itp. czy przewidywania i analizy zagrożeń naturalnych, takich jak powodzie, pożary czy trzęsienia ziemi, oraz do zarządzania nimi w przypadku ich wystąpienia.
Geoinformatyka - przedmioty na studiach
Przykładowe przedmioty realizowane w trakcie studiów: systemy geoinformatyczne, modelowanie procesów fizycznych, zaawansowane metody numeryczne, systemy agendowe, bazy danych przestrzennych, eksploracja danych przestrzennych, analiza szeregów czasowych w geoinformatyce, zaawansowane metody sztucznej inteligencji.
Geoinformatyka – rekrutacja
Na AGH obowiązują dwa przedmioty maturalne wybrane spośród: matematyka, fizyka, chemia, informatyka, biologia, geografia lub język obcy.
Podczas rekrutacji na Politechnikę Krakowską uwzględniane są wyniki jednego z przedmiotów: matematyka, fizyka, informatyka, geografia.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Geoinformtykę możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia z tego zakresu i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Geoinformatyka – praca po studiach
Przykładowe miejsca pracy przewidziane dla absolwentów Geoinformatyki to:
- firmy geoinżynieryjne i hydroinżynieryjne
- firmy wykorzystujące dane geoprzestrzenne
- wydawnictwa kartograficzne
- firmy branży IT
- instytuty badawcze
- administracja
- własna działalność gospodarcza.
Geoinformatyka - opinie
Więcej o kierunku:
Czy warto studiować Geoinformatykę?
Jeśli jesteś zainteresowany technologią, danymi przestrzennymi, analizą danych i ich zastosowaniem w dziedzinach takich jak geografia, planowanie przestrzenne, badania środowiskowe czy nawigacja, to Geoinformatyka może być dla Ciebie atrakcyjną opcją.
Geoinformatyka jest dziedziną, która dynamicznie się rozwija. Nowe technologie, takie jak zdalne sensing, analiza big data czy technologie nawigacyjne, otwierają nowe możliwości i wyzwania dla geoinformatyków.
***
Może zainteresują Was inne kierunki łączące zagadnienia geografii, lokalizacji satelitarnej i informatyki:
Geografia fizyczna z geoinformacją
Geografia społeczno-ekonomiczna z elementami GIS
Geoinformatyka i techniki satelitarne
Geoinformatyka i geologia środowiska
Poznaj inne kierunki geograficzno-przyrodnicze
Dowiedz się o studiach geograficzno-przyrodniczych