Gospodarka przestrzenna w Krakowie

Gospodarka przestrzenna – studia w Krakowie
Studia na Gospodarce przestrzennej łączą elementy ekonomii, geografii, urbanistyki, architektury, socjologii, planowania przestrzennego i polityki publicznej, co pozwala na zdobycie kompleksowej wiedzy w zakresie rozwoju przestrzennego. Kształcą inżynierów posiadających zestaw kompetencji techniczno-planistycznych, którzy będą swobodnie posługiwać się nowoczesnymi technikami i narzędziami oraz niekonwencjonalnymi technologiami podnoszenia jakości życia, efektywnie pracować w interdyscyplinarnych zespołach i integrować lokalne społeczności wokół rozwiązywania problemów.
Studia realizowane są na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Gospodarka przestrzenna – specjalizacje
Na pierwszym stopniu można wybrać:
- planowanie i inżynieria przestrzenna.
Studia drugiego stopnia realizowane są w specjalnościach:
- planowanie przestrzenne i gospodarka komunalna
- urbanistyka i transport.
Czym zajmują się specjaliści z zakresu gospodarki przestrzennej?
Do ich zadań należeć może projektowanie przestrzeni publicznych, konstruowanie strategicznego programowania rozwoju w jednostkach terytorialnych, gospodarowanie zasobami i prognozowanie rozwoju przestrzennego w oparciu o wyspecjalizowane modele, stosowanie narzędzi informatycznych z zakresu projektowania, analiz GIS i modelowania procesów ekonomicznych.
Zajmują się planowaniem infrastruktury technicznej, sporządzaniem dokumentów oceniających stan środowiska przyrodniczego i kulturowego, a także oceniających wpływ inwestycji na środowisko.
Gospodarka przestrzenna – przedmioty na studiach
W programie nauczania znajdą się przykładowo: gospodarka ekonomiczna, historia urbanistyki, infrastruktura danych przestrzennych, krajobraz w perspektywie społeczno-kulturowej, grafika inżynierska i projektowanie geometryczne, podstawy gospodarki przestrzennej, podstawy komputerowego modelowania i wizualizacji terenu, planowanie przestrzenne, kartografia społeczno-gospodarcza, prawo budowlane, samorząd terytorialny, ekonomika miast i regionów, metody analizy przestrzennej, podstawy geodezji, budownictwo, projektowanie urbanistyczne, podstawy wyceny i gospodarki nieruchomościami, podstawy gospodarowania gruntami, systemy informacji geograficznej GIS, gospodarowanie na obszarach chronionych.
Gospodarka przestrzenna – rekrutacja w Krakowie
Rekrutacja na Uniwersytet Ekonomiczny odbywa się w oparciu o wyniki maturalne z języka obcego oraz do wyboru: geografii, historii, języka polskiego, matematyki lub wiedzy o społeczeństwie.
Na Uniwersytecie Rolniczym punktowany jest język obcy oraz jeden przedmiot wybrany spośród: chemia, fizyka, geografia, matematyka.
Kandydaci na Politechnikę Krakowską przyjmowani są na podstawie wyników uzyskanych z matematyki. Dodatkowe punkty można otrzymać zdając na maturze fizykę/fizykę i astronomię, informatykę, chemię, biologię lub geografię.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Gospodarkę przestrzenną możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Gospodarka przestrzenna – praca po studiach
Absolwenci kierunku mogą pracować m.in. w:
- biurach projektowych lub urbanistycznych
- instytucjach i firmach związanych z planowaniem przestrzennym, inwestycjami publicznymi, rynkiem nieruchomości, polityką regionalną i zagospodarowaniem terenów
- administracji
- firmach doradczych i konsultingowych świadczących usługi z zakresu planowania przestrzennego i inwestycyjnego.
Czy warto studiować Gospodarkę przestrzenną?
Właściwe zagospodarowanie obszarów miast i aglomeracji w powiązaniu z kluczowymi dla ich funkcjonowania: infrastrukturą komunalną oraz systemami transportowymi to jedne z ważniejszych wyzwań współczesności. To przestrzeń dla nowoczesnych inżynierów, którzy dzięki interdyscyplinarnemu podejściu, wykorzystującemu aktualną, użyteczną wiedzę z różnych dziedzin mogą tym wyzwaniom sprostać.
Absolwenci mają możliwość uzyskania uprawnień rzeczoznawcy majątkowego, po spełnieniu ustawowych wymogów.
Gospodarka przestrzenna – opinie
Studia będą odpowiednim wyborem dla osób ambitnych, z wyobraźnią przestrzenną, chcących w przyszłości współkreować otoczenie, w którym żyjemy, współtworzyć miasta i aglomeracje.
***
Może zainteresują Cię również kierunki:
Gospodarka przestrzenna i geozarządzanie
Geografia fizyczna z geoinformacją
Geografia i gospodarka przestrzenna
Geografia społeczno-ekonomiczna z elementami GIS
Planowanie i organizacja przestrzeni
Dowiedz się więcej o studiach przyrodniczych.
Sprawdź inne kierunki przyrodnicze.
Fot. Freepik