Zootechnika w Krakowie
Zootechnika - studia
Studenci Zootechniki zdobywają wiedzę z zakresu chowu i hodowli zwierząt, dobrostanu zwierząt, oceny surowców pochodzenia zwierzęcego, podstaw produkcji roślinnej, projektowania produkcji, organizacji pracy w przedsiębiorstwie rolniczym.
Zootechnika realizowana jest na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Absolwenci uzyskują odpowiednio tytuł inżyniera i magistra inżyniera.
Czym zajmuje się zootechnik?
Najczęściej jego zadaniem jest sprawowanie nadzoru nad zwierzętami w takich miejscach jak fermy, hodowle, ogrody i sklepy zoologiczne, schroniska, stacje badawcze czy też rezerwaty przyrody. Zootechnik dobiera pasze, podaje szczepionki dba o dobre warunki życia zwierząt. Nie ma kompetencji do ich leczenia, wykonywania zabiegów.
Zootechnika - przedmioty na studiach
W grupie przedmiotów ogólnych będą m.in.: chemia ogólna, anatomia zwierząt, mikrobiologia, zoologia stosowana, genetyka zwierząt i metody hodowli, botanika i fizjologia roślin, propedeutyka zootechniki, technologia informacyjna, znaczenie zwierząt w rozwoju kulturowym człowieka, biochemia zwierząt, ekologia zwierząt, podstawy produkcji roślinnej, ustawodawstwo zootechniczne i weterynaryjne, mechanizacja produkcji zwierzęcej, zasady postępowania ze zwierzętami doświadczalnymi, fizjologia zwierząt, endokrynologia ogólna, paszoznawstwo, żywienie zwierząt, budownictwo inwentarskie, etologia.
Dla każdej specjalności przewidziano oddzielną grupę przedmiotów.
Zootechnika – specjalizacje
W Krakowie studenci studiów pierwszego stopnia mogą wybrać:
- hodowla zwierząt
- hodowla i użytkowanie koni
- prewencja weterynaryjna i ochrona zdrowia zwierząt
- hodowla zwierząt towarzyszących i egzotycznych
- gospodarka rybacko-wędkarska i ochrona wód
Na studiach drugiego stopnia dostępne są:
- hodowla i użytkowanie zwierząt
- bioinżynieria rozrodu zwierząt
- żywienie i dietetyka zwierząt
- akwakultura i ochrona środowiska wodnego
- bioengineering in animal science
Zootechnika – rekrutacja
Kandydatów obowiązuje konkurs świadectw. Punktowany jest język obcy oraz jeden przedmiot wybrany spośród: biologia, chemia, geografia, informatyka i matematyka.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Zootechnikę w innych ośrodkach akademickich możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia rolnicze i przyrodnicze i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Praca po Zootechnice
Absolwenci kierunku przygotowani są do pracy przykładowo w:
- gospodarstwach rolniczych i hodowlanych
- przedsiębiorstwach hodowlanych
- stajniach rekreacyjnych
- ogrodach zoologicznych
- ośrodkach biotechnologicznych
- zakładach spółdzielczych
- ośrodkach doradztwa rolniczego
- placówkach naukowo-badawczych
- przedsiębiorstwach produkcji pasz
- administracji
- szkolnictwie
- instytucjach obsługi rolnictwa
- mediach branżowych
Zootechnika – zarobki po studiach
Według portalu analizującego wynagrodzenia w różnych zawodach mediana zarobków Zootechnika wynosi nieco ponad 5000 zł brutto.
To dane uśrednione, faktyczne zarobki zależą tak naprawdę od miejsca zatrudnienia, zajmowanego stanowiska. Więcej zarobią osoby zatrudnione w korporacji niż w niewielkim gospodarstwie hodowlanym.
Czy warto studiować Zootechnikę?
Zootechnika – opinie
Studia na Zootechnice często traktowane są jako alternatywa dla kierunku Weterynaria, na który duża liczba chętnych i wysokie wymogi rekrutacyjne powodują trudności z dostaniem się na studia. Jeśli więc marzysz o pracy ze zwierzętami, nie musisz kończyć trudnych i obleganych studiów weterynaryjnych.
W trakcie studiowania Zootechniki jest możliwość zdobycia dodatkowych kwalifikacji w ramach kursu inseminacji trzody chlewnej (kończy się egzaminem państwowym), kursu inseminacji owiec i kóz, programów Europejskiego Funduszu Społecznego UE czy szkoleń w ramach Akademii Jeździeckiej JNBT.
***
Może zainteresują Cię podobne kierunki:
Zwierzęta w rekreacji, edukacji i terapii
Hodowla i ochrona zwierząt towarzyszących i dzikich
Pielęgnacja zwierząt i animaloterapia
Poznaj inne kierunki studiów przyrodniczych
Więcej o studiach przyrodniczych