- Wyszukiwarka
- Informacje ogólne
- Katalog kierunków filologicznych
- Dla kogo kierunki filologiczne
- Kształcenie na kierunkach filologicznych
- Rekrutacja na kierunki filologiczne
- Praca po kierunkach filologicznych
- Opinie o kierunkach filologicznych
- W jakich miastach są kierunki filologiczne
- Filologiczne studia podyplomowe
- Uczelnie o kierunkach filologicznych
Kierunki filologiczne
Kierunki filologiczne reprezentują szeroka grupę studiów językowych. Chodzi tu zarówno o filologie obce, filologię polską, filologie klasyczne, ale także lingwistykę stosowaną, translację, czy etnolingwistyki. Generalizując, w skład kierunków filologicznych wchodzą studia, na których można nauczyć się języków i poznać kulturę, historię i literaturę krajów danego obszaru językowego.
Studia filologiczne bywają dość wymagające, bo nauczyć się trzeba biegle władać czasami nawet dwoma językami obcymi. Wymaga to dużej ilości czasu przeznaczonego na przyswojenie słów, struktur gramatycznych i nauki używania języka w praktyce. Trzeba pamiętać jednak, że studia filologiczne to nie kursy językowe, dlatego należy spodziewać się wielu przedmiotów z zakresu teorii języka, historii i kultury.
Wszystkie studia filologiczne odbywają się w systemie dwustopniowym. Absolwenci po 3-letnim etapie kształcenia uzyskują dyplom licencjata. Na większości kierunków można kontynuować kształcenie na magisterskich studiach II stopnia.
Katalog kierunków filologicznych
Dla kogo kierunki filologiczne
Lubisz czytać, analizować poznane treści, ustosunkowywać się do nich, prezentować swoje wnioski i przemyślenia? Masz naturę refleksyjną, jesteś osobą wrażliwą, ceniącą zdobycze kultury - to oznacza, że studia na filologii polskiej będą dla Ciebie przyjemnością i realizacją pasji.
Nieco innych kompetencji wymagają studia na filologiach obcych.
Z pewnością łatwość nauki języków obcych, dobra pamięć, słuch ułatwiający przyswoić akcent i melodyjność języka ułatwią studiowanie konkretnej filologii. Zainteresowanie określonym obszarem językowym, otwartość na inną, często odległą to warunek niemal konieczny - będziecie czytać literaturę, uczyć się historii, poznawać kulturę wybranych krajów.
Studia nad językiem to jednocześnie badanie jego struktury, rozwoju, zasad słowotwórstwa - wszystko to, co nie do końca przypomina kurs językowy, a wymaga pewnych umiejętności analitycznych.
Lekkie pióro, swoboda wypowiedzi, łatwa komunikatywność to predyspozycje, które ułatwią życie na studiach filologicznych.
Kształcenie na kierunkach filologicznych
Studia na większości filologii obcych odbywają się w języku obcym. Nie dotyczy to oczywiście tych kierunków, na których nauka języka realizowana jest od podstaw.
W przypadku studiów filologicznych w programie studiów przewidziana jest grupa przedmiotów obowiązująca wszystkich. Przykładowo są to:
- praktyczna nauka języka
- wstęp do językoznawstwa
- wstęp do literaturoznawstwa
- historia krajów danego obszaru językowego
- literatura określonego kraju
- gramatyka opisowa.
Wybrane przedmioty w programie studiów na filologii polskiej:
- współczesne życie literackie
- nauka o współczesnym języku polskim
- polska literatura najnowsza
- kultura języka polskiego
- teoria literatury
- literatura powszechna
- językoznawstwo ogólne.
Rekrutacja na kierunki filologiczne
Wybierając kierunek filologiczny warto popracować nad oceną z języków obcych na świadectwie maturalnym.
W przypadku popularnych filologii obcych decydujący będzie język kierunkowy, również język polski. Pod uwagę brany jest poziom podstawowy lub rozszerzony, wynik z części pisemnej lub ustnej.
Na filologie orientalne, związane z nauką języka od podstaw, rekrutacja odbywa się na podstawie innego języka obcego, niż kierunkowy. Niekiedy uczelnie dodatkowo wskazują grupę przedmiotów, spośród których kandydat wybiera jeden lub dwa.
Podczas rekrutacji na filologię polską czy klastyczną kluczowy będzie wynik z języka polskiego oraz innych przedmiotów, jak historia, historia sztuki, historia muzyki, wos.
Wybierając konkretny kierunek czy uczelnię należy sprawdzać szczegółowe wymogi kwalifikacyjne w serwisach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Praca po kierunkach filologicznych
Ukończenie filologii obcej czy polskiej w specjalności nauczycielskiej pozwala na podjęcie pracy w szkołach podstawowych, średnich, szkołach językowych.
Doskonała znajomość języka obcego lub polskiego w połączeniu z innymi kompetencjami i wiedzą z innych dziedzin pozwala na pracę w wielu bardzo obszarach. Wymieńmy przykładowe z nich:
- biura tłumaczeń
- wydawnictwa
- instytucje kultury
- redakcje
- struktury Unii Europejskiej
- placówki dyplomatyczne
- przedsiębiorstwa, w których z racji współpracy zagranicznej językiem komunikacji biznesowej jest konkretny, często niszowy język obcy
- biblioteki
- agencje reklamowe.
Opinie o kierunkach filologicznych
Znajomość przynajmniej jednego języka obcego to obecnie wymóg absolutnie konieczny, aby myśleć o rozwojowe, dobrze płatnej pracy.
Dlatego też zainteresowanie filologiami, również niszowymi, orientalnymi, egzotycznymi utrzymuje się na wysokim poziomie.
To studia bardzo powszechne. W każdym ośrodku akademickim oferta kierunków filologicznych jest spora, dotyczy również uczelni niepublicznych.
A jakie są perspektywy pracy po polonistyce? Czasami z przymrużeniem oka, również o ginących po tym kierunku zawodach, opowiadają absolwentki kierunku. Co radzą osobom, które rozważają te studia?
Posłuchajcie:
W jakich miastach są kierunki filologiczne
filologiczne studia podyplomowe
Uczelnie o kierunkach filologicznych
(+91) 444 11 60, 444 10 31, 444 10 29, 444 12 21
rekrutacja@usz.edu.pl