Bezpieczeństwo narodowe w Krakowie
Bezpieczeństwo narodowe – studia w Krakowie
Studenci uczą się zasad funkcjonowania podmiotów związanych z bezpieczeństwem oraz zadań administracji publicznej w obszarze bezpieczeństwa narodowego, w tym instytucji Unii Europejskiej. Poznają procedury bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego w skali globalnej, regionalnej, narodowej i lokalnej. Zapoznają się z podstawowymi działaniami i technikami operacyjnymi związanymi ze zwalczaniem przestępczości.
Studia dostępne są na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Czym zajmuje się specjalista ds. bezpieczeństwa?
Praca w obszarze bezpieczeństwa narodowego dotyczyć może wielu jego aspektów: od obrony militarnej, przez ochronę ekonomiczną, polityczną i informacyjną, po zdrowie publiczne i ochronę środowiska. Polegać może na identyfikowaniu i ocenie zagrożeń, opracowywaniu polityk i procedur bezpieczeństwa, strategii zarządzania ryzykiem i planów awaryjnych, szacowaniu ryzyka, wdrażaniu systemów bezpieczeństwa.
Specjalista ds. bezpieczeństwa narodowego może odpowiadać za zadania związane z ochroną granic, zapewnieniem porządku publicznego, ciągłości działania instytucji państwowych, zagwarantowaniem stabilności ekonomicznej, ochroną bezpieczeństwa systemów informatycznych, sieci telekomunikacyjnych i innych kluczowych infrastruktury przed atakami cybernetycznymi.
Bezpieczeństwo narodowe – przedmioty na studiach
W programie kształcenia na kierunku przewidziano m.in. przedmioty: socjologia bezpieczeństwa, wprowadzenie do bezpieczeństwa międzynarodowego, podstawy bezpieczeństwa narodowego, metodologia bezpieczeństwa, nauka o państwie i prawie, ekonomiczny wymiar bezpieczeństwa, filozoficzny wymiar bezpieczeństwa, teoretyczne podstawy systemu zarządzania kryzysowego, polityka zagraniczna i bezpieczeństwo państwa, siły zbrojne we współczesnym świecie, współczesne systemy polityczne, globalizacja i regionalizacja bezpieczeństwa, bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, geopolityczne konteksty bezpieczeństwa, przywództwo w polityce bezpieczeństwa.
Bezpieczeństwo narodowe – specjalności
Na studiach pierwszego stopnia wybrać można przykładowo:
- bezpieczeństwo analityczno-wywiadowcze
- organizacja i funkcjonowanie służb publicznych
- wojsko i siły specjalne w bezpieczeństwie państwa
- kryminalistyka i kryminologia
- analiza danych i prognozowanie w bezpieczeństwie
- detektywistyka i ochrona osób i mienia
- cyberbezpieczeństwo i zwalczanie zagrożeń w sieci
- siły i służby specjalne
- edukacja dla bezpieczeństwa
- policja w systemie bezpieczeństwa publicznego
- specjalność nauczycielska.
Bezpieczeństwo narodowe – rekrutacja w Krakowie
Kandydaci na UJ przyjmowani są na podstawie wyników uzyskanych na maturze z języka obcego oraz jednego przedmiotu wybranego spośród: filozofia, geografia, historia, język polski, matematyka lub wiedza o społeczeństwie.
Rekrutacja na UKEN uwzględnia punkty z języka polskiego oraz języka obcego.
Uczelnie niepubliczne przyjmują kandydatów na podstawie złożenia wymaganych dokumentów, według kolejności zgłoszeń.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Bezpieczeństwo narodowe możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia związane z bezpieczeństwiem i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Bezpieczeństwo narodowe – praca po studiach
Studia przygotowują w szczególności do pracy w służbach mundurowych. Absolwenci mogą pracować także w instytucjach:
- sektora obronności,
- porządku publicznego,
- ochrony osób mienia,
- zarządzania i organizacji bezpieczeństwa,
- zarządzania kryzysowego.
Są zatrudniani w Siłach Zbrojnych i służbach bezpieczeństwa państwa, przede wszystkim: Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Żandarmerii Wojskowej, Straży Miejskiej, Służbie Więziennej, Inspekcji Transportu Drogowego.
Zarobki po Bezpieczeństwie narodowym
Przeciętne wynagrodzenie w obszarze bezpieczeństwa narodowego to ok. 4500 zł.
Bezpieczeństwo narodowe w Krakowie – opinie
„Cieszę się, że ten kierunek od kilku lat tak prężnie rozwija się w Akademii WSB, bo uczy maksymalnego zaangażowania w zadania oraz odpowiedzialności za siebie i innych. To nie tylko nauka i książki, ale też zajęcia w terenie, obozy szkoleniowe i wiele innych form, pozwalających zdobyć umiejętności praktyczne. Ścisła współpraca ze służbami mundurowymi zapewnia Centrum Badań i Edukacji Służb Mundurowych działającemu w ramach uczelni naprawdę świetny poziom kształcenia.” gen. dr Roman Polko, generał dywizji Wojska Polskiego, dwukrotny dowódca Jednostki GROM, doktor nauk wojskowych w specjalności kierowanie organizacją
Czy warto studiować Bezpieczeństwo narodowe?
Absolwenci kierunku zdobywają kompetencje niezbędne do skutecznego działania w ciągle wzrastającej liczbie wyzwań cywilizacyjnych i zagrożeń bezpieczeństwa.
Dowiedz się więcej o kierunku na jednej z krakowskich uczelni:
***
Może zainteresują Cię inne kierunki związane z tematyką bezpieczeństwa? Zobacz nasze propozycje:
Bezpieczeństwo i systemy ochrony
Bezpieczeństwo jądrowe i ochrona radiologiczna
Bezpieczeństwo międzynarodowe i dyplomacja
Bezpieczeństwo narodowe i międzynarodowe
Bezpieczeństwo w biznesie i administracji
Bezpieczeństwo wewnętrzne z administracją publiczną
Bezpieczeństwo w gospodarce cyfrowej
Bezpieczeństwo w transporcie, spedycji i logistyce
Zarządzanie bezpieczeństwem infrastruktury krytycznej
Zobacz typy studiów społecznych.
Tutaj znajduje się wykaz kierunków społecznych.
Fot. Freepik