Technologia żywności i żywienie człowieka w Krakowie
Technologia żywności - studia
Studia na kierunku pozwalają uzyskać wiedzę z zakresu technologii żywności i żywienie człowieka, nauk technicznych i ekonomicznych. Studenci uczą się zasad przetwarzania, utrwalania, przechowywania, kontroli jakości żywności i zapewnienia jej bezpieczeństwa. Poznają metody organizowania produkcji, doboru maszyn i urządzeń, przeprowadzania ekonomicznej kalkulacji.
Studia realizowane są na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Technologia żywności – przedmioty na studiach
Program studiów przewiduje grupę przedmiotów obowiązkowych oraz fakultatywnych. Studenci zaliczają m.in. kursy: chemia ogólna i nieorganiczna, chemia organiczna, technologia informacyjna, matematyka z elementami statystyki, ekonomika przedsiębiorstw żywnościowych, ekonomia, ekologia i ochrona środowiska, obliczenia chemiczne, przydatność technologiczna surowców roślinnych w produkcji żywności, przydatność technologiczna surowców zwierzęcych w produkcji żywności, biochemia, chemia żywności, maszynoznawstwo, ogólna technologia żywności, mikrobiologia żywności, analiza i ocena jakości żywności, opakowania, magazynowanie i transport żywności, chemiczna analiza instrumentalna, inżynieria procesowa, prawo żywnościowe, organizacja i zarządzanie, rachunkowość.
Czym zajmuje się technolog żywności?
Technolodzy żywności pracują zespołowo, często we współpracy z innymi specjalistami, takimi jak inżynierowie, chemicy, biolodzy, specjaliści od żywienia czy specjaliści ds. jakości. Ich praca ma na celu poprawę jakości i dostępności żywności, zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego oraz tworzenie innowacyjnych produktów, które spełniają oczekiwania konsumentów.
Zajmują się procesami produkcyjnymi, badaniami naukowymi, inżynierią żywnościową oraz opracowywaniem metod produkcji i przechowywania żywności. Ich praca obejmuje szeroki zakres zadań związanych z przetwarzaniem surowców spożywczych, aby stworzyć bezpieczne, trwałe, smaczne i wartościowe produkty spożywcze.
Technologia żywności i żywienie człowieka – specjalizacje
Studenci mogą wybrać następujące ścieżki kształcenia:
- technologia żywności
- żywienie człowieka
- biotechnologia żywności
- jakość i bezpieczeństwo żywności
Technologia żywności w Krakowie – rekrutacja na studia
Podczas naboru punktowany jest język obcy oraz jeden przedmiot do wyboru spośród: biologia, chemia, fizyka z astronomią, matematyka.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Technologię żywności i żywienie człowieka możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Technologia żywności – praca po studiach
Kierunek ten przygotowuje do pracy przykładowo w:
- przedsiębiorstwach i zakładach przemysłu spożywczego
- zakładach zajmujących się pozyskiwaniem, produkcją, przechowywaniem i dystrybucją żywności oraz żywieniem człowieka
- laboratoriach badających jakość żywności
- zakładach przemysłowych
- szkolnictwie zawodowym (po uzyskaniu dodatkowych uprawnień)
- jednostkach kontrolno-pomiarowych
- instytucjach urzędowej kontroli żywności.
Zarobki po Technologii żywności
Według portalu Indeed średnie miesięczne wynagrodzenia technologa żywności wynosi około 6879 zł. Najwyższe pensje oferują wielkie koncerny, które produkują żywność na skalę ogólnokrajową, a często także międzynarodową.
Czy warto studiować Technologię żywności?
Kierunek ten będzie z pewnością dobrym wyborem dla osób, które są zainteresowane przemysłem spożywczym, nauką o żywności oraz produkcją żywności. Specjaliści z tej dziedziny są potrzebni w przemyśle spożywczym do opracowywania nowych produktów, monitorowania procesów produkcyjnych i utrzymania wysokich standardów jakościowych.
Praca w dziedzinie technologii żywności przyczynia się do poprawy jakości żywności oferowanej społeczeństwu, co ma znaczenie dla zdrowia publicznego i dobrostanu ludzi.
Technologia żywności w Krakowie – opinie
***
Może zainteresują Cię inne kierunki związane z żywieniem człowieka:
Żywienie człowieka i dietoterapia
Bezpieczeństwo i certyfikacja żywności
Analityka produktów spożywczych
Żywienie człowieka i ocena żywności
Ekologiczne rolnictwo i produkcja żywności
Bioinżynieria produkcji żywności
Analiza żywności i żywienie człowieka
Projektowanie żywności niskoprzetworzonej
Zobacz typy studiów biologiczno-przyrodniczych
Sprawdź inne kierunki biologiczno-przyrodnicze
fot. Freepik