- Wyszukiwarka
- Informacje ogólne
- Katalog kierunków artystycznych
- Dla kogo kierunki artystyczne
- Kształcenie na kierunkach artystycznych
- Rekrutacja na kierunki artystyczne
- Praca po kierunkach artystycznych
- Opinie o kierunkach artystycznych
- W jakich miastach są kierunki artystyczne
- Artystyczne studia podyplomowe
- Uczelnie o kierunkach artystycznych
Kierunki artystyczne
Kierunki artystyczne to dobre rozwiązanie dla osób, które swoją pasję artystyczną chcą zamienić w zawód. Chociaż światowej sławy artystami zostają tylko nieliczni, warto podążać za swoimi marzeniami, pracować nad karierą i osiągnąć mistrzostwo. Studia artystyczne pomagają w profesjonalizacji twórczości i znalezieniu własnej ścieżki artystycznej.
Konieczność wykonywania różnorodnych ćwiczeń z zakresu własnej dyscypliny artystycznej i regularne zaangażowane uczestnictwo w zajęciach, przynoszą korzyści w postaci wyrobienia nawyków systematyczności oraz samodyscypliny, które są równie ważne jak wena twórcza i pasja. Studia pozwalają także na spotkanie autorytetów i uznanych artystów, którzy często są wykładowcami na uczelniach artystycznych.
Popularne kierunki studiów artystycznych to: aktorstwo, malarstwo, dyrygentura, reżyseria.
Katalog kierunków artystycznych
Dla kogo kierunki artystyczne
Kierunki artystyczne przewidziane są dla osób z ponadprzeciętnym talentem, które chcą doskonalić swój warsztat w określonej dziedzinie, rozwijać swoje umiejętności, tworzyć, kreować.
Zdecydowanie lepiej podczas rekrutacji wypadną kandydaci, którzy od wczesnego dzieciństwa szlifują talent, kończąc często równolegle ze szkołą średnią inną szkołę artystyczną, uczęszczają regularnie na zajęcia dodatkowe.
Oprócz predyspozycji artystycznych ważną cechą jest po prostu pracowitość. Bez niej trudno będzie w terminie oddać prace zaliczeniowe, efektywnie wykorzystać plenery malarskie, przygotować etiudy zaliczeniowe, napisać na czas scenariusz, wykonać projekt.
O oryginalności dzieł i dokonać artystycznych decyduje indywidualizm, umiejętność samodzielnego myślenia, pójście niekiedy pod prąd utartym schematom. To wymaga charakteru i silnej osobowości, ale też odpowiedzialności za wymowę i przekaz stworzonych dzieł.
Artystów często postrzegamy jako osoby ekscentryczne, nietuzinkowe, o niebanalnej osobowości, wrażliwości, refleksyjności.
Trzeba jednak pamiętać, że oprócz charyzmy czy chęci zwracania na siebie uwagi, podziwiania dokonań, artyści muszą cechować się dużą odpornością psychiczną. Są bowiem nieustająco oceniani przez odbiorców swoich dzieł, krytyków. Ich pracy twórczej towarzyszy przez to stała presja publiczności, wiadomo, że nie zawsze życzliwie nastawionej.
Wybrane studia artystyczne wymagają zmysłu technicznego, swobodnego korzystania z nowinek technologicznych, programów komputerowych.
Kształcenie na kierunkach artystycznych
Dla każdego kierunku przewidziana jest grupa przedmiotów kształcenia ogólnego, obejmująca zagadnienia dotyczące szeroko pojętej sztuki współczesnej, historii sztuki, filozofii.
W procesie kształcenia na kierunkach artystycznych dominującą rolę odgrywają zajęcia praktyczne, czyli realizowanie konkretnych zadań, dzieł.
Studenci uczestniczą w plenerach kierunkowych, doskonalą grę na instrumentach muzycznych, tworzą rzeźby, przygotowują etiudy aktorskie, wykonują zadania projektowe.
Kierunki realizowane są w systemie dwustopniowym lub studiów jednolitych magisterskich.
Rekrutacja na kierunki artystyczne
Rekrutacja na kierunki artystyczne odbywa się najczęściej na podstawie wyników uzyskanych na maturze oraz egzaminu wstępnego.
W przypadku konkursu świadectw decydujące są takie przedmioty:
- język polski
- język obcy
- inne przedmioty do wyboru.
Egzamin praktyczny na malarstwo, rzeźbę czy reżyserię jest wieloetapowy.
Najczęściej obejmuje dwie części: przegląd prac wykonanych przez kandydata – tzw. teczkę oraz sprawdzenie przed komisją egzaminacyjną konkretnych umiejętności czyli wykonanie wskazanych zadań. Weryfikowana jest też umiejętność samodzielnego myślenia, definiowanie pojęć czy kojarzenie zjawisk artystycznych.
W przypadku kierunków aktorskich oceniana jest sprawność ruchowa, poczucie rytmu, wyrazistość ciała. Kandydaci muszą zaprezentować utwory literackie i wokalno-muzyczne oraz wykonać ćwiczenia aktorskie zadane przez komisję.
Egzamin na kierunki muzyczne obejmuje - w zależności od konkretnego kierunku - m.in. grę na instrumencie, czytanie nut, badanie predyspozycji słuchowej, ocenę partytur dokonań kompozytorskich, śpiew wybranych utworów czy recytację fragmentów poezji.
Uczelnie prezentują wykazy utworów, które kandydat będzie prezentował podczas egzaminu.
Kwalifikacja na kierunki mocno się różni. Wybierając konkretną uczelnię należy szczegółowo sprawdzać wymogi rekrutacyjnej w serwisach szkół wyższych.
Praca po kierunkach artystycznych
Absolwenci zajmujący się zawodow twórczością artystyczną pracują zazwyczaj w niernormowanym czasie, od projektu - do projektu lub zatrudniani są w systemie kontraktowym. Z jednej strony daje to poczucie wolności i możliwość robienia wielu różnych rzeczy, ale jednocześnie trzeba pamiętać o planowaniu i zabezpieczeniu swoich spraw bytowych, gdyż wpływy z tytułu wynagrodzenia za pracę nie są regularne.
Przykładowe inne miejsca pracy absolwentów kierunków artystycznych:
- biura architektoniczne
- pracownie projektowe
- firmy graficzne
- agencje reklamowe
- wydawnictwa
- instytucje związane z mediami
- instytucje kulturalno-oświatowe
- ośrodki krzewienia kultury
- placówki edukacyjne
- agencje artystyczne, widowiskowe
- teatry.
Jak widać więc różnorodność kierunków artystycznych powoduje, że absolwenci mogą podążać bardzo różnymi ścieżkami zawodowymi. Realizują się w przeróżnych dziedzinach, od typowo twórczych, po projektowe czy edukacyjne.
Opinie o kierunkach artystycznych
Wiele kierunków artystycznych z powodzeniem można nazwać elitarnymi. Ich studiowanie nie jest dostępne tylko dla osób o szczególnych predyspozycjach, talencie. Wieloetapowa rekrutacja wyłania naprawdę najlepszych, dobrze rokujących kandydatów, z często sporym już dorobkiem artystycznym. A łatwo nie jest. Na aktorstwo w łódzkiej filmówce co roku o jedno miejsce walczy nawet 30 osób! Ten kierunek to prawdziwy rekordzista. Co roku też studia rozpoczną jedynie 22 osoby.
Jak wyglądał egzaminacyjny maraton?
W jakich miastach są kierunki artystyczne
artystyczne studia podyplomowe
Uczelnie o kierunkach artystycznych
(+81) 445 65 39, EN: +48 81 445 66 91
rekrutacja@up.lublin.pl, EN: admission@up.lublin.pl
(+33) 854 62 40
(+61) 848 72 12, 848 70 10, 848 70 09, 846 67 16
dsiss@up.poznan.pl
(+91) 444 11 60, 444 10 31, 444 10 29, 444 12 21
rekrutacja@usz.edu.pl