- Wyszukiwarka
- Informacje ogólne
- Katalog kierunków medycznych
- Dla kogo kierunki medyczne
- Kształcenie na kierunkach medycznych
- Rekrutacja na kierunki medyczne
- Praca po kierunkach medycznych
- Opinie o kierunkach medycznych
- W jakich miastach są kierunki medyczne
- Medyczne studia podyplomowe
- Uczelnie o kierunkach medycznych
Kierunki medyczne
Medyczne kierunki studiów to wszystkie te, na których studenci uczą się o zdrowiu i chorobach oraz profilaktyce zdrowia. Współczesna medycyna rozwija się bardzo szybko. Powstają nowe specjalizacje, a za nimi nowe kierunki studiów.
Kierunki medyczne obejmują różnorodne specjalistyczne dziedziny związane z diagnostyką, ratowaniem życia, leczeniem, opieką nad chorym, poprawą kondycji fizycznej, podtrzymywaniem dobrego zdrowia i wyglądu, profilaktyką, badaniami analitycznymi, nauką o lekach.
Kierunek lekarski, lekarsko-dentystyczny i farmacja to domena uniwersytetów medycznych oraz kilku niepublicznych szkół wyższych.
Pozostałe kierunki można studiować na wielu innych uczelniach publicznych i niepublicznych. Szkoły proponują różnorodne specjalności - warto poznać szczegółowo ich ofertę, aby wybrać studia zgodnie ze swoimi preferencjami i planami zawodowymi.
Katalog kierunków medycznych
Dla kogo kierunki medyczne
Kierunki medyczne nigdy nie są przypadkowym wyborem. Na wielu z nich wysokie progi rekrutacyjne są do osiągnięcia tylko dla najlepszych, wyniki osiągnięte na maturze z konkretnych przedmiotów muszą być naprawdę satysfakcjonujące.
Duże znaczenie mają predyspozycje kandydatów. To ciężkie, wymagające, długie (w przypadku kierunku lekarskiego, stomatologii, fizjoterapii czy farmacji) studia. Wymagają wytrwałości, pracowitości, determinacji, systematyczności i zdyscyplinowania.
Nie mniej istotne są wartości interpersonalne. Wyrozumiałość, wrażliwość czy empatia pozwolą nawiązać lepszy kontakt z pacjentem, stworzyć atmosferę zaufania i bezpieczeństwa tak istotną w czasie diagnozowania, leczenia, rehabilitacji.
Takie cechy kandydata jak stanowczość i zdecydowanie będą cenne w przyszłej pracy. Konieczność postawienia diagnozy, wyboru ścieżki leczenia, utwierdzenia zdezorientowanego pacjenta w słuszności takiego postępowania będą wymagały decyzyjności.
Zawody medyczne wymagają dużej odporności, profesjonalizmu, podejmowania decyzji w szybko zmieniających się sytuacjach, zagrażających często życiu pacjenta.
Kształcenie na kierunkach medycznych
Program studiów przewiduje blok ogólnego kształcenia medycznego, a także przedmioty kierunkowe, typowe dla studiowanej dziedziny.
Studenci kierunków medycznych zmagają się m.in. z takimi przedmiotami jak: biofizyka, historia medycyny, chemia, biochemia, pierwsza pomoc, histologia z embriologią i elementami cytofizjologii, podstawy biologii molekularnej, etyka lekarska, psychologia lekarska, fizjologia, anatomia radiologiczna, farmakologia i toksykologia, patomorfologia, genetyka, chirurgia ogólna, choroby wewnętrzne
Bardzo duże znaczenie w procesie kształcenia mają zajęcia praktyczne, laboratoryjne, kliniczne.
Nauka na kierunku lekarskim trwa 6 lat. Po ukończeniu studiów absolwenci otrzymują tytuł zawodowy lekarza. Następnie mogą odbyć staż, po którym przystępują do Lekarskiego Egzaminu Państwowego. Jego zdanie uprawnia do wykonywania zawodu lekarza i kontynuacji kształcenia – wyboru specjalizacji.
Podobny (5 lat) cykl kształcenia odbywają lekarze-dentyści.
Fizjoterapia jest również kierunkiem 5-letnim.
Pozostałe kierunki medyczne realizowane są trybie dwustopniowym.
Rekrutacja na kierunki medyczne
Kluczowymi przedmiotami uwzględnianymi na kierunkach medycznych są
- biologia
- chemia
- fizyka
- matematyka.
Na kierunkach lekarskich i lekarsko-dentystycznych najczęściej wymagana jest biologia i/lub chemia oraz fizyka na poziomie rozszerzonym.
Zdarza się, że od kandydatów na fizjoterapię wymagane jest zaświadczenie o stanie zdrowia.
Niepubliczne szkoły wyższe najczęściej rekrutują na podstawie złożenia kompletu dokumentów, aczkolwiek na wybrane kierunki decydujący może być jednak wynik z konkretnym przedmiotów – sprawdźcie wcześniej, aby uniknąć rozczarowań.
Wyjątek stanowią te niepubliczne szkoły wyższe, które realizują kierunek lekarski. W tym przypadku przyjęcia na studia przebiegają podobnie jak w uczelniach publicznych.
Wybierając konkretną uczelnię należy dokładnie sprawdzać wymogi kwalifikacyjne obowiązujące w danym roku.
O swoich przygotowaniach do matury pod kątem studiów medycznych opowiada Adam:
Praca po kierunkach medycznych
W zależności od ukończonego kierunku można po studiach pracować jako:
- lekarz
- farmaceuta
- fizjoterapeuta
- analityk
- dietetyk
- ratownik medyczny
- położna
- pielęgniarka.
Zdobycie wykształcenia na konkretnym kierunku medycznym determinuje miejsce pracy. Przyjrzyjmy się wybranym zawodom.
Lekarze i lekarze-dentyści zatrudniani są w szpitalach, przychodniach, specjalistycznych gabinetach, klinikach stomatologicznych, sanatoriach, domach opieki.
Fizjoterapeuci - oprócz części ww. pracują w klubach sportowych, ośrodkach odnowy biologicznej, ośrodkach dla osób niepełnosprawnych, gabinetach masażu, terapii manualnej.
Farmaceuci prowadzą własne apteki, mogą pracować w firmach zajmujących się produkcją i dystrybucją leków, jednostkach naukowo-badawczych związanych z prowadzeniem badań nad lekami.
Opinie o kierunkach medycznych
Pomimo dużych wymagań wstępnych (wysokie progi punktowe) medyczne kierunki studiów od lat pozostają w czołówce najchętniej wybieranych przez kandydatów.
Część kierunków lekarskich uchodzi za jedne z najtrudniejszych. Jednak statystyki rekrutacyjne co roku pokazują, że młodzi ludzie chcą zdobywać wykształcenie medyczne.
Z ukończeniem kierunków medyczny wiąże się prestiż, perspektywa dobrych zarobków. Choć realia pokazują, że droga do stabilizacji zawodowej jest długa i ciężka.
Jaka ścieżka wiedzie na uczelnię medyczną? Opowiada o tym student kierunku lekarskiego:
W jakich miastach są kierunki medyczne
medyczne studia podyplomowe
Uczelnie o kierunkach medycznych
(+) 261 837 938, 261 837 939, 261 837 956
rekrutacja@wat.edu.pl
(+) 606 315 785
rekrutacja_psw_gdansk@powislanska.edu.pl
(+) 539 070 499
rekrutacja_psw_koscierzyna@powislanska.edu.pl
(+81) 445 65 39, EN: +48 81 445 66 91
rekrutacja@up.lublin.pl, EN: admission@up.lublin.pl
(+58) 500 52 06
(+61) 848 72 12, 848 70 10, 848 70 09, 846 67 16
dsiss@up.poznan.pl
(+48) 665 866 669, 781 610 045, EN +48 71 784 17 53, +48 71 784 19 97
rekrutacjaumw@umw.edu.pl, admission@umw.edu.pl
(+32) 35 70 500, 32 35 70 532
rekrutacja@akademiagornoslaska.pl
(+86) 216 94 97
(+91) 444 11 60, 444 10 31, 444 10 29, 444 12 21
rekrutacja@usz.edu.pl