Kierunki medyczne

Medyczne kierunki studiów to wszystkie te, na których studenci uczą się o zdrowiu i chorobach oraz profilaktyce zdrowia. Współczesna medycyna rozwija się bardzo szybko. Powstają nowe specjalizacje, a za nimi nowe kierunki studiów.

Kierunki medyczne skierowane są dla osób, które zainteresowane są biologicznymi mechanizmami funkcjonowania organizmów. Idealni kandydaci powinni odznaczać się dobrą pamięcią i szybkością uczenia się, ponieważ studia wymagają przyswojenia bardzo dużej ilości materiału. Nie ma tu miejsca na pomyłki lub pobieżną naukę ze względu na to, że pomyłki w czasie późniejszej pracy zawodowej mogą zakończyć się tragicznie. Idealni kandydaci powinni posiadać poczucie odpowiedzialności i wysoko rozwiniętą empatię.

Programy studiów wypełnione są wykładami i ćwiczeniami z biologii, chemii i nauk pokrewnych. Oprócz teorii dużą rolę odgrywają zajęcia laboratoryjne i praktyki.

Pomimo dużych wymagań wstępnych (wysokie progi punktowe) medyczne kierunki studiów od lat pozostają w czołówce najchętniej wybieranych przez kandydatów. Zazwyczaj absolwenci mogą liczyć na prestiż i dobre zarobki.

W zależności od wybranego kierunku można po studiach pracować jako lekarz, farmaceuta, fizjoterapeuta lub analityk. Praca czeka m.in. w publicznych i prywatnych przychodniach, szpitalach i laboratoriach, w Polsce i za granicą.

Najpopularniejsze medyczne kierunki studiów to: kierunek lekarski, kierunek lekarsko-dentystyczny, farmacja, pielęgniarstwo, analityka medyczna.

Katalog kierunków studiów