- Wyszukiwarka
- Informacje ogólne
- Katalog kierunków społecznych
- Dla kogo kierunki społeczne
- Kształcenie na kierunkach społecznych
- Rekrutacja na kierunki społeczne
- Praca po kierunkach społecznych
- Opinie o kierunkach społecznych
- W jakich miastach są kierunki społeczne
- Społeczne studia podyplomowe
- Uczelnie o kierunkach społecznych
Kierunki społeczne
Społeczne kierunki studiów oznaczają szeroką grupę propozycji edukacyjnych. W skład studiów społecznych wchodzą kierunki, które swoim zakresem obejmują aspekty związane z badaniem społeczeństwa, jego kultury, obyczajów, tradycji, systemów prawnych i ekonomicznych. Nauki społeczne wraz z naukami przyrodniczymi i humanistycznymi zaliczają się do nauk empirycznych.
Kierunki społeczne dają interdyscyplinarne wykształcenie. Uczą rozumienia zjawisk i procesów społecznych, politycznych w skali lokalnej, państwowej, regionalnej i globalnej.
Kształtują zdolność analizowania i oceniania relacji, krytycznego myślenia. To cenne umiejętności, przydatne w przyszłym życiu zawodowym.
Ze względu na szeroki zakres tematyczny, jaki obejmują studia na kierunkach społecznych, przyszły zawód i ścieżka kariery zależą od wybranego kierunku i specjalności. Absolwenci posiadają cechy, które obecnie cenione są przez pracodawców, tj.: w większości nie mają problemów z pracą w grupie, łatwo rozwiązują problemy, potrafią analizować i planować działania na podstawie danych, posiadają szeroką wiedzę na temat mechanizmów rządzących życiem społecznym.
Studia na kierunkach społecznych realizowane są w systemie dwustopniowym.
Najpopularniejsze kierunki w kategorii studiów społecznych to: socjologia, politologia, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, psychologia, kulturoznawstwo, europeistyka, kognitywistyka, nauki o rodzinie, itd.
Katalog kierunków społecznych
Dla kogo kierunki społeczne
Kandydaci na studia społeczne powinni wykazywać zainteresowanie problemami społecznymi. To świadomi obywatele, ciekawi świata współczesnej gospodarki, polityki, kultury, edukacji i technologii. Powinni cechować się analitycznym podejściem do badanych zjawisk i procesów, kreatywnością, otwartością na uczenie się i stały rozwój.
Odpowiedzialność jest szczególnie ważną cechą. Studia społeczne pozwalają poznać mechanizmy społeczne, mechanizmy władzy, siłę mediów czy psychologiczne mechanizmy wywierania wpływu na ludzi. Wiedzę tę łatwo wykorzystać je w sposób nieetyczny.
W przypadku kandydatów na dziennikarstwo konieczne jest lekkie pióro, swoboda wypowiedzi, dociekliwość i chęć dzielenia się swoimi spostrzeżeniami i poglądami. Od dziennikarza oczekuje się obiektywizmu i rzetelności.
Kształcenie na kierunkach społecznych
Kształcenie na kierunkach społecznych daje ogromne możliwości rozwoju.
Studia wyposażają w uniwersalną wiedzę i umiejętności. Od samych studentów zależy, jak ją wykorzystają, czy będą elastyczni, otwarci, gotowi aktualizować swoje kompetencje.
Kierunki społeczne w zdecydowanej większości realizowane są w systemie dwustopniowym. Absolwenci 3-letniego cyklu kształcenia uzyskują dyplom licencjata, po ukończeniu studiów II stopnia - magistra.
Przedmioty kształcenia ogólnego obejmują zagadnienia z zakresu socjologii, filozofii, psychologii, historii społecznej.
Praktyki zawodowe obowiązują studentów z instytucjach o profilu działalności zgodnym ze studiowaną dziedziną.
Rekrutacja na kierunki społeczne
Rekrutacja na kierunki studiów społecznych odbywa się na podstawie wyników uzyskanych na maturze z konkretnych, wskazanych przez uczelnię przedmiotów.
Często są to:
- język polski
- język obcy
- wos
- historia
- geografia
- matematyka.
Chociaż uczelnie dopuszczają zdanie wymaganych przedmiotów na poziomie podstawowym, z przeliczników punktów może wynikać, że większe szanse będą miały osoby, które zdały maturę rozszerzoną. Jeśli wybieracie popularne, mocno oblegane kierunki, warto zadbać o solidne wyniki na maturze.
Uczelnie niepubliczne najczęściej rekrutują na podstawie kolejności zgłoszeń i złożenia wymaganych dokumentów, aczkolwiek są kierunki, na których decydować będzie wynik z matury.
Sprawdzajcie wcześniej szczegółowe wymogi kwalifikacyjne w serwisach rekrutacyjnych konkretnych uczelni.
Praca po kierunkach społecznych
Absolwenci kierunków społecznych posiadają interdyscyplinarną wiedzę. Różnorodność tych kierunków, a przede wszystkim specjalności powoduje, że absolwenci przygotowani są do pacy w bardzo wielu dziedzinach i obszarach życia społecznego, kulturalnego, gospodarczego. Przyjrzyjmy się wybranym z nich.
Przykładowe miejsca pracy typowe dla osób z wykształceniem społecznym:
- struktury administracji samorządowej
- instytuty badawcze
- ośrodki eksperckie
- instytucje bezpieczeństwa publicznego
- placówki dyplomatyczne
- firmy zajmujące się public relations
- stanowiska rzeczników prasowych
- instytucje polityczne
- organizacje społeczne, oświatowe, gospodarcze
- urzędy statystyczne
- ośrodki badania opinii publicznej
- działy HR
- firmy doradcze
- firmy szkoleniowe
- redakcje radiowe, telewizyjne, prasowe
- portale internetowe
- media społecznościowe
- firmy eventowe
- sztaby wyborcze.
Opinie o kierunkach społecznych
Studia społeczne to grupa kierunków, z których część od lat utrzymuje się czołówce popularności. Na dziennikarstwo czy psychologię o jeden indeks na wybranych uczelniach walczy nawet kilkunastu kandydatów. Młodzi ludzie chcą zdobywać wykształcenie politologiczne, marzą o karierze dziennikarskiej, wiążą swoją przyszłość z pracą socjologa.
Jednocześnie różnorodność oferowanych specjalności powoduje, że absolwenci są specjalistami często w bardzo wąskich, niszowych dziedzinach.
O wartości studiów społecznych opowiada wykładowca jednej z uczelni:
W jakich miastach są kierunki społeczne
społeczne studia podyplomowe
Uczelnie o kierunkach społecznych
(+) 261 837 938, 261 837 939, 261 837 956
rekrutacja@wat.edu.pl
(+) 261 813 137, 513 382 871, 261 814 438
rekrutacja@aszwoj.onmicrosoft.com
(+81) 445 65 39, EN: +48 81 445 66 91
rekrutacja@up.lublin.pl, EN: admission@up.lublin.pl
(+) PL + 48 690 890 760 EN + 48 790873343
studia@wue.waw.pl
(+33) 854 62 40
(+32) 35 70 500, 32 35 70 532
rekrutacja@akademiagornoslaska.pl
(+86) 216 94 97
(+91) 444 11 60, 444 10 31, 444 10 29, 444 12 21
rekrutacja@usz.edu.pl